Laos se obává masové turistiky

Bývalou královskou metropoli Laosu ohrožuje masový turismus. Město Luang Prabang zapsané díky desítkám buddhistickým klášterů na seznam UNESCO se stává umělou atrakcí pro desetitisíce návštěvníků, nekontrolovaný rozvoj tak může podle expertů znamenat zánik jednoho z nejkrásnějších míst jihovýchodní Asie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luang Prabang | Foto: Robert Mikoláš

Svolávání k ranní bohoslužbě v jednom z celkem 34 chrámů v Luang Prabangu může být v blízké budoucnosti minulostí, tvrdí jeden z někdejších poradců organizace UNESCO v tomto městě, Francis Engelmann.

V roce 2003 totiž dosáhl počet turistů za rok 600 tisíc a krátce nato UNESCO prohlásilo, že byla dosažena kritická hranice. Město se přesto dále rozvíjí, rostou nové hotely, úzké ulice jsou přeplněny a například z tradičního ranního obcházení domácností, kdy mniši žádají o jídlo, se stává atrakce, kterou tisíce návštěvníků natáčí na videokamery.

Podle Engelmanna se vše zhorší, až po Mekongu začnou připlouvat hordy organizovaných výprav čínských turistů. Mnichům, kteří Luang Prabang utvářeli 700 let, pak prý nezbude nic jiného, než se odstěhovat jinam.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme