Lavina uvěznila desítky lidí v afghánském tunelu

Důležitou spojnici mezi severním Afghánistánem a zbytkem země - tunel Solang - odřízla lavina. Uvnitř zůstalo asi 100 lidí - z toho nejméně tři se udusili. Záchranáři se ještě nedostali asi ke dvaceti nebo třiceti autům, které jsou v lavině. Tunel postavili v 60. letech sovětští odborníci. Podrobnosti o unikátní stavbě, která je nejvýše položenou svého druhu, zaslala spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, která vše sleduje přímo na místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatel Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

"Za války velitel Severního spojenectví Achmad Masúd vyhodil stavbu do povětří. V prosinci loňského roku začalo ruské ministerstvo pro výjimečné situace tunel opravovat a letos v lednu jím projela první auta. Protože však byla zcela zničena ventilace, ruští odborníci důrazně upozorňovali, že se v tunelu nesmí v jednu chvíli zdržovat více než jedno auto".

"Ještě za sovětské okupace Afghánistánu se tunel stal doslova masovým hrobem, když v něm dvakrát uvízla vojenská kolona a desítky vojíáků se udusily výfukovými plyny," připomíná Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Procházková: Nehoda v tunelu

Záchranné práce v tunelu Solang a na přístupových silnicích probíhají kvůli silnému větru a teplotám kolem mínus 40 stupňů Celsia velmi pomalu. Vyprošťování obětí se účastní desítky lidí včetně vojáků mezinárodních mírových jednotek a příslušníků amerických jednotek operujících v Afghánistánu.

Nikdo ale zatím není schopen říci, kolik lidí je dosud pohřbeno pod sněhovými nánosi a zablokovánu v tunelu.

Milan Kopp, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme