Tisíce evakuovaných a desítky kilometrů spáleného lesa. Východ Kanady stále sužuje série požárů

Provincie Nové Skotsko na východě Kanady se dál potýká se sérií lesních požárů, které vyhnaly z domovů tisíce lidí a spálily území o desítkách kilometrů čtverečních. Regionální vláda označila vývoj za bezprecedentní a podle světových zpravodajských agentur se do boje s plameny zapojuje i armáda a hasiči ze Spojených států. Na východním pobřeží USA kouř zvýšil znečištění ovzduší.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupající z požáru v komplexu Donnie Creek jižně od Fort Nelson

Kouř stoupající z požáru v komplexu Donnie Creek jižně od Fort Nelson | Foto: BC Wildfire Service | Zdroj: Reuters

Lesní požáry v Kanadě nejsou ničím výjimečným, málokdy se jich však objeví takové množství tak brzy v roce jako letos, napsala agentura Reuters. V Novém Skotsku se jich podle regionální vlády od začátku rozhořelo 190, zatímco za celý loňský rok jich evidovala 157. 

Lesní požáry v Kalifornii komplikují pojištění budov. Společnosti se bojí, že vyplatí více peněz, než vyberou

Číst článek

Desítky hasičů se i za pomoci letounů aktuálně snaží zkrotit dvojici požárů, které několik dní hoří severozápadně od provinční metropole Halifaxu. Vyžádaly si evakuaci kolem 20 000 obyvatel a zničily na 200 budov, uvádí místní úřady. Jeden z požárů byl ve čtvrtek ráno z 50 procent pod kontrolou, činitelé ovšem varovali před nejistým vývojem s ohledem na pokračování suchého a teplého počasí.

Ještě výrazně větší lesní požár zuřil na méně osídleném jihozápadě Nového Skotska u obce Barrington. Zachvátil už skoro 200 kilometrů čtverečních půdy, a je tak podle zpravodajské společnosti CBC největším v dějinách provincie. Celkem tam ve středu evidovali 14 neuhašených požárů, přičemž úřady nehlásily žádné oběti.

„Tyhle požáry jsou bezprecedentní,“ řekl ve středu premiér Nového Skotska Tim Houston. Pomoci s jejich zkrocením má také stovka amerických hasičů, kteří mají dorazit do konce týdne. Federální vláda také oznámila, že vybavení a personál poskytne také kanadská armáda. Vývoj tak kopíruje letošní boj s požáry v západní provincii Alberta. „Potřebujeme a přijmeme veškerou podporu, která je k dispozici,“ uvedl podle agentury AFP premiér Houston.

Kouř z požárů se vznáší v centru Calgary | Foto: Leah Hennel | Zdroj: Reuters

Kouř z požárů na východě Kanady tento týden ovlivňoval kvalitu vzduchu i na stovky kilometrů vzdálených místech na východním americkém pobřeží a na americkém středozápadě. Výstrahy kvůli znečištění platily na jihu států Michigan a Wisconsin a také v částech Pensylvánie, New Jersey a New Yorku. Meteorologická služba ve Filadelfii doporučila „citlivým skupinám“, aby se vyhýbaly venkovním aktivitám.

‚Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější.‘ Unie kvůli lesním požárům zdvojnásobí hasičskou flotilu

Číst článek

Děním na východě Kanady pokračuje jarní vlna lesních požárů, která v této druhé největší zemi světa začala v dubnu za nadprůměrného tepla a sucha. Zasažené jsou především západní provincie Alberta a Britská Kolumbie, kde dál hoří na desítkách míst. Do boje s plameny byly nasazeny i posily z USA, Austrálie a Nového Zélandu.

CBC uvádí, že změny klimatu zvyšují riziko ničivých lesních požárů, neboť jejich výsledkem je v Kanadě sušší vegetace a narůstající výskyt blesků, které aktuálně způsobují asi polovinu ohňů. Experti uvádí, že aktuální situace zapadá do pozorovaného trendu narůstajícího počtu mimořádně rozsáhlých požárů.

Podle kanadských činitelů letos celkový počet požárů příliš nevybočuje z průměru za posledních deset let, ovšem rozsah spálené plochy mají za bezprecedentní, napsala agentura AP. Plameny už letos v Kanadě pohltily zhruba 27 000 kilometrů čtverečních půdy, což odpovídá asi třetině rozlohy Česka.

Kouř z požáru v Tantallonu stoupá nad domy v nedalekém Bedfordu | Foto: Eric Martyn | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme