Letošní Vánoce stráví v zahraničí tisíce Čechů, pracují tam nebo jedou na dovolenou

Podle odhadů Světové banky žije dlouhodobě v zahraničí asi 370 tisíc Čechů. Velká část z nich jsou emigranti. Další vyjíždějí za prací, a to především do sousedního Německa a Rakouska. Někteří Češi ale tráví Vánoce na mnohem exotičtějších místech, třeba na Novém Zélandu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abel Tasman National Park (Nový Zéland) | Foto: Wikipedia, Steffen Hillebrand

Jan Lucina patří mezi tisíce Čechů, kteří pracují v zahraničí. Ani on se domů letos na Vánoce nedostane. Vzdušnou čarou to má do Prahy 18 tisíc kilometrů.

Když dal před rokem v práci výpověď a odjížděl na Nový Zéland, sliboval, že na příští Vánoce bude doma. Svůj slib nesplnil a nedodrží ho ani letos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vánoce stráví v zahraničí tisíceČechů. Domů nejede ani Jan Lucina, který pracuje na Novém Zélandu. Mluvil s ním redaktor Viktor Daněk.

„Na letošní Vánoce máme zarezervovaný kemp. Jsou tam nádherné pláže, sluníčko a bude tam skvělá banda přátel," říká Honza.

Na Novém Zélandě žije déle než rok, přesto si prý stále na Vánoce v létě nezvykl. Zatímco v Čechách mnohdy sněží, v zemi Pána prstenů praží slunce.

„Je to strašně divné. Tady je o Vánocích horko, všude je Santa Claus a všichni jedou na pláž, kde grilují a popíjejí pivko,“ přibližuje Honza.

Pracoval v Praze jako vývojář v softwaru v jedné z největších českých firem. Pohodlný život v hlavním městě ale vyměnil za trhání jablek, mytí aut a práce na stavbě. Jeho nový život ho ale okouzlil.

„Popsal bych to jedním slovem: svoboda. Nemám smlouvu, můžu se kdykoliv sbalit, popojet do jiného města a dělat jinou práci,“ vysvětluje Honza a dodává:

Jan Lucina s kamarádem Jirkou si užívají Vánoce na jedné z pláží Nového Zélandu (prosinec 2013) | Foto: Jan Lucina, www.uzasnej.cz

„Můžu přijet na rozcestí a rozhodnout se, jestli jet doleva, nebo doprava. Na základě toho se změní úplně všechno, co se stane v následujících měsících. V Čechách jsem každý den dřepěl v kanclu a všechno to bylo stejné.“

Přesto se mu občas po Česku zasteskne, třeba po vánočním svařáku. A co říkají jeho nejbližší na to, že možná ani na příští na Vánoce nepřijede?

„Nevím, jestli to úplně vědí. Moc o tom nemluvím, protože je to bolavé téma. Sestře asi budu chybět, máma se o mě bude bát, ale táta je dobrodruh, ten to zkousne.“

Honza sám neví, co bude dál. Uvažuje ale o tom, že si na Novém Zélandu najde trvalou práci.

Anna Kottová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme