Listy o čínském pozvání pro Kim Čong-ila

Číňané pozvali na návštěvu severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Chtějí s ním mluvit o jeho raketovém a nukleárním programu. Vypadá to, že se tato schůzka uskuteční v poměrně napjaté době. Světové deníky v souvislosti s tou Kim Čong Ilovou návštěvou připomínají, že Pchjongjang minulý měsíc vyzkoušel 7 raket včetně střely dlouhého doletu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

A to napětí, o kterém jste mluvil, se zvýšilo taky poté, co jihokorejské bezpečnostní síly zadržely jednoho z neznámějších severokorejských špionů. A právě této "válce agentů" se na pozadí té uvažované cesty Kim Čong-ila do Pekingu věnuje tamní tisk. Cituje z něj náš zpravodaj v Číně Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: TISK

Je asi jasné, že v tisku nechybí ani situace na Blízkém východě. Právě dnes by se totiž mělo rozhodnout o velení mezinárodního kontingentu v Libanonu. Slovenské Hospodárské noviny - píší o váhavých postojích Německa a Francie. V deníku stojí, že v otázce libanonské politiky jsou Německo a Francie zdánlivě jednotné. Obě země se vyslovily za vyslání vojenských jednotek OSN do postižené oblasti. Teď se ale obě zdráhají vyslat tam vlastní vojáky.

Slovenský list také připomíná, že za vojenskou zdrženlivostí se na obou březích Rýna skrývají úplně odlišné motivy. A to prý nejen proto, že i samotná diskuse o nasazení modrých přileb probíhá v Německu úplně jinak než ve Francii. To si myslí autor článku ve slovenských Hospodárských novinách.

Daily Telegraph kritizuje neochotu Britů učit se cizí jazyky. Podle britského Svazu učitelů je pokles výuky moderních jazyků ve školách dokonce obrovskou katastrofou. Prý to potvrdila analýza loňských závěrečných středoškolských zkoušek. Z francouzštiny maturovalo pouze třináct procent britských středoškoláků a v případě němčiny to bylo čtrnáct procent.

List poznamenává, že zděšení Svazu učitelů sice přitáhne pozornost, ale podstatně prospěšnější by byla diskuse o deprimujícím ochuzování britské kultury. Právě to je totiž následek neznalosti cizích jazyků. Deníky Guardian zase připomíná, že před dvěma lety poslanci zamítli návrh maturovat z jednoho cizího jazyka. Britové - podle tohoto deníku - rádi cestují, ale nevidí důvod učit se cizí jazyk. Všude se prostě domluví.

Soňa Marešová, Miluška Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme