Lobbisté se budou muset v Evropském parlamentu povinně registrovat

Evropský parlament usiluje o větší průhlednost ovlivňování tvorby unijní legislativy. Poslanci schválili, že bude mít s Evropskou komisí společný registr lobbistů a dalších zástupců zájmových skupin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Práce na společném registru urychlila nedávná korupční aféra. Po provokaci vyvolané britskými novináři se ukázalo, že nejméně 3 poslanci byli ochotní nechat si platit za prosazování zájmů lobbistů.

Seznamy lobbistů, kteří mají přístup do Evropské komise a Evropského parlamentu, se nově mají propojit. Registrace v tom parlamentním má být dokonce povinná jak pro lobbisty zastupující zájmové skupiny, tak pro jednotlivce nebo reprezentanty náboženských společností.

Poslanci také rozhodli, že ke každému schvalování směrnice nebo nařízení se bude přikládat záznam takzvané „legislativní stopy". Tedy seznam všech lobbistů, se kterými se setkal zpravodaj návrhu právního předpisu.

Europoslanci vyzvali třetí článek zákonodárného řetězce, tedy Radu ministrů členských zemí, aby se ke společnému registru lobbistů také připojila.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme