Matka zavražděné Mexičanky bojovala proti gangsterům. V noci ji zastřelili

Neznámí pachatelé zavraždili na severovýchodě Mexika aktivistku, která se věnovala pátrání po pohřešovaných osobách. Informovaly o tom v pátek světové agentury. Miriam Rodríguezová Martínezová zastupovala zhruba 600 rodin, jejichž blízcí zmizeli ve státě Tamaulipas zmítaném násilím drogových gangů.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miriam Rodríguezová Martínezová se vraždou dcery nenechala zlomit: nejenže vypátrala její vrahy a dostala je do vězení, ale pomohla také mnoha dalším Mexičanům, kterým zločinci unesli příbuzné. Teď je mrtvá: v noci ji před jejím domem zastřelili. | Zdroj: Reuters

Rodríguezovou Martínezovou zastřelili v noci na čtvrtek před jejím domem ve městě San Fernando, které leží asi 130 kilometrů jižně od hranice s USA. "Nedopustíme, aby se smrt Miriam Rodríguezové stala jen dalším číslem ve statistice," uvedl na twitteru guvernér státu Tamaulipas Francisco García Cabeza de Vaca.

V Mexiku našli hroby s 253 oběťmi drogových kartelů. Objevily je matky zavražděných

Číst článek

Aktivistka zastupovala zhruba 600 rodin, jejichž blízcí často beze stopy zmizeli. Její vlastní dcera byla unesena a zavražděna v roce 2012. Rodríguezové se podařilo její vrahy vypátrat a dostat za mříže.

Následně začala pomáhat dalším stejně postiženým rodinám. Informace, které Rodríguezová poskytovala policii, často vedly k zadržení členů zločineckých gangů. Jeden z nich v březnu uprchl spolu se zhruba třemi desítkami dalších trestanců z věznice, poznamenala agentura DPA. Aktivistka od té doby dostávala výhrůžky smrtí. Podle jejích kolegů policie její žádost o ochranu ignorovala.

Stát Tamaulipas, který leží na hranici s USA, se stal dějištěm několika z nejhorších zločinů novodobých mexických dějin. V roce 2010 tu zřejmě členové drogového kartelu Los Zetas zavraždili 72 migrantů. O rok později tu byl nalezen masový hrob, v němž bylo 193 těl.

V celém Mexiku se na konci loňského roku pohřešovalo zhruba 30 000 lidí, kteří zmizeli za podezřelých okolností, často v souvislosti s násilím drogových gangů. Jen ve státě Tamaulipas se pohřešuje přes 5500 osob. Za posledních deset let v souvislosti s drogovým násilím zahynulo v Mexiku přes 100 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme