Miloš Zeman je 'prezident opojený mocí', píše Die Presse

Hledání nové vlády v Česku pozorně sledují také média v okolních zemích. Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung čekají zemi sužovanou ekonomickými problémy nové volby. Třeba rakouský deník Die Presse pak přirovnává Miloše Zemana k Martinu Lutherovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem před poslanci | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman, prezident opojený mocí, nadepsal Die Presse hlavní článek, kde shrnuje proces sestavování a jmenování vlády Jiřího Rusnoka až po včerejší projev prezidenta Zemana v Poslanecké sněmovně při hlasování o důvěře.

V jiném komentáři si stejný deník už vůbec nebere servítky.

„Miloš Zeman se vidí trochu jako vulgárně-populistický Martin Luther, mučedník ochotný krvácet za svoji pravdu,“ píše Die Presse.

Naráží tak na Zemanova slova, že nepodnikne druhý pokus pověřit někoho sestavením vlády v příštích týdnech, ani kdyby ho lámali v kole.

Rusnokova vláda důvěru nezískala. Podá demisi a Česko zřejmě čekají předčasné volby

Číst článek

Divadlo v Poslanecké sněmovně, zuřivý mocenský boj v zákulisí, tak pro změnu píše o středečním hlasování Frankfurter Rundchau. Prezident Zeman má tu výhodu, že je autorem, režisérem i hlavním hercem v dramatu o jedné osobě. Jak dlouho bude toto drama trvat, zůstává otevřené.

Většina předních německých deníků pojímá dění v českém parlamentu zpravodajsky. Podle komentáře regionálního listu Mittelbayrische Zeitung v článku Král Miloš I. je Čechům jasné, že přímo zvolený prezident neznamená více demokracie.

Miloš Zeman chodí po Pražském hradě, jako by mu nasadili svatováclavskou korunu, a ústavní uvyklosti označuje za idiotské. Rozehrává mocenské hry a vyřizuje si staré účty. Podle Südwest Presse hrozí Česku další eskalace boje mezi prezidentem a parlamentem.

Hledání nové vlády v Česku obecně pozorněji sledují média v okolních zemích. Ve velkých denících typu International Herald Tribune nebo Guardian ale o hlasování není ani zmínka.

Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme