Evropské unii důvěřuje 40 procent lidí. „To, že má nějaká instituce důvěru kolem 40 až 50 procent, je vlastně dobrý výsledek. Je to takový solidní střed,“ hodnotí data sociolog Martin Kratochvíl.
Excelentní předvedení ekonomické erudice, která podle Petra Fialy vždy patřila k ODS, se nekonalo, protože ekonomická erudice zřejmě už k ODS nepatří, nebo už není v ODS nikdo, kdo by ji prosazoval.
„Jsme v polovině volebního období. Podpora vládních stran bývá kolem poloviny volebního období výrazně nižší, než bývala na začátku a než je pak na konci volebního období,“ shrnuje politolog Kopeček.
Mezi lidmi, kteří kritizují kroky vlády v boji s rostoucími cenami energií, převažují voliči opozičních hnutí nebo stran, které se na podzim nedostaly do Poslanecké sněmovny.
Od současné vlády Petra Fialy se očekává víc než od jakékoliv vlády v českých dějinách. Vláda ovšem také předvedla sérii přešlapů a chyb. Je tedy opravdu překvapující její nízká podpora u občanů?
Poslanci jednali ze středy na čtvrtek dlouhých 22 hodin o důvěře Fialově vládě. Za tu dobu padla u řečnického pultíku i mimo něj řada ostrých a vtipných výroků. Server iROZHLAS.cz vybral devět z nich.
Vláda Petra Fialy zatím důvěru sněmovny nemá. Poslanci debatovali celou noc, jednali celkem 22 hodin. Nakonec schůzi na žádost SPD přerušili. Jednání o důvěře vládě má pokračovat znovu od 18.00.
V horní komoře bude hlasování o poznání dramatičtější, neboť koalice v Senátu nemá jasnou většinu a bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců.
Přes patnáct hodin trvala schůze, během které druhá vláda Andreje Babiše usilovala o získání důvěry. Server iROZHLAS sestavil tzv. word cloud, tedy vizualizaci nejčastěji pronesených slov.
Prezident Miloš Zeman ve středu ráno dorazil do sněmovny, aby tam před hlasováním o důvěře opět podpořil vládu Andreje Babiše. Očekává se, že vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů důvěru získá.
Hnutí ANO a ČSSD podepíšou podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše koaliční smlouvu v úterý. Na stejný den se chystá i podpis dohody s KSČM o tolerování vlády. Babiš to řekl v Bulharsku.
UVNITŘ ONLINE. Menšinová vláda hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců opozice.
Ve dvě odpoledne začala schůze Poslanecké sněmovny, na které by se mělo rozhodnout o vyjádření důvěry pro Babišovu menšinovou jednobarevnou vládu. Scénářů je ale více.
Ve stínu prezidentských voleb si občanští demokraté zvolili nové vedení v čele s předsedou Petrem Fialou. „Výsledek je pro mě překvapení i povzbuzení,“ říká Fiala.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dostane i druhou šanci k sestavení vlády. Při druhém pokusu už ale bude prezident Miloš Zeman chtít 101 podpisů poslanců, kteří vládu podpoří.
Zda Babišova menšinová vláda získá ve sněmovně důvěru, zůstává nadále nejasné. Jednání sněmovny bylo po více než devíti hodinách přerušeno do úterý 16. ledna 14.00.
Komunisté při hlasování o důvěře vládě nepodpoří menšinový kabinet premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Rozhodl o tom výkonný výbor strany, který poslancům KSČM doporučil aktivně hlasovat proti.
Pokud menšinová vláda hnutí ANO nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, premiérem by podle 44 procent lidí měl zůstat Andrej Babiš. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
Po výroku prezidenta Miloše Zemana, že vláda bez důvěry Parlamentu je plnohodnotná, se objevily výroky odborníků, v nichž zaznělo i obvinění z ústavního puče.
Češi jsou v názoru na novou menšinovou vládu hnutí ANO rozděleni přibližně napůl. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas po jmenování vlády prezidentem.
Sobotní rozhovor Andreje Babiše pro deník Právo je podle očekávání výživné čtení, z nějž samozřejmě ční neotřelé úvahy nového předsedy vlády ohledně důvěry pro jeho kabinet.