Ministři zahraničí EU diskutují o financování rozšíření Unie

V Lucemburku dnes jednají ministři zahraničí Evropské unie o finančních otázkách jejího rozšíření. Dvoudenní zasedání je sledováno s velkou nervozitou, ačkoli ještě doznívají oslavy úspěšného irského referenda o smlouvě z Nice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, na setkání ministrů zahraničí závisí úspěch pátečního summitu Evropské unie v Bruselu, který má schválit návrh Evropské komise, aby Unie v roce 2004 přijala 10 kandidátských zemí. Ministři dnes jednají především o finančních otázkách rozšíření: o dotacích pro farmáře z budoucích států "Patnáctky" a o výši příspěvku nových členů do společného rozpočtu EU. Situace je ale napjatá.

Nizozemsko přijelo do Lucemburku s tím, že pokud se nedohodne snižování zemědělských dotací v Unii, Haag zatím nepodpoří rozšíření o deset zemí. O výsledku jednání v Lucemburku bude ve středu diskutovat nizozemský parlament, aby dal úřadující vládě mandát pro vrcholnou schůzku v Bruselu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o schůzce v Lucemburku

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme