Na Floridě se bude přepočítávat

Okamžité přepočítání sporných hlasovacích lístků z volebního okrsku Miami- Dade nařídil nejvyšší floridský soud. Demokratický kandidát Albert Gore tak zůstává ve hře o prezidentské křeslo v Bílém domě. Rozhodnutí soudu bylo těsné: čtyři hlasy ku třem. Bush už dříve oznámil, že pokud by výrok floridského soudu byl pro něj nepříznivý, odvolá se k Nevyššímu soudu USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepočítávání má začít okamžitě - na volební komisaře tedy čeká ruční prověrka asi 14 tisíc hlasů, které sčítací stroje nezahrnuly do výsledků voleb, protože volební lístky nenesly správné označení kandidáta. Vše musí být jasné do 12. prosince, dokdy podle ústavy bude jmenováno 25 volitelů Floridy. Ti pak 18. prosince na zasedání celého 538členného sboru volitelů ze všech amerických států formálně odevzdají hlasy novému prezidentovi USA.

Demokraté si od přepočtení hlasů v Miami-Dade, tradiční bašty demokratů, slibují dodatečné hlasy pro Gorea a vítězství v rámci celé Floridy nad republikánským kandidátem Georgem Bushem. Ten zatím vede o 537 hlasů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme