Na návštěvě v Holmenkohlenu

Kdo by neznal pověstný Holmenkohlen; není to ovšem jen skokanský můstek, který proslavil OH v Norsku. Najdete tu také např. muzeum lyžování, nejstarší zařízení svého druhu na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skokanský můstek

skokanský můstek | Foto: Jan Rosenauer

Zástupkyně ředitelky muzea Sigdy Miródová byla trochu nesvá, když jsem ji požádal o interview na mikrofon Českého rozhlasu. Paní ředitelka je ale právě na dovolené, kde jinde než u teplého moře. To norské není k plavcům příliš přívětivé. Klima donutilo nakonec Nory k tomu, že si vymysleli lyže, aby se snáze pohybovali v bohaté sněhové nadílce. Bylo to historicky nedlouho poté, co vyhynuli mamuti..

"Máme historické důkazy o tom, že lyžování bylo známo na našem území už před 4 000 lety. Norsko a Skandinávie jsou jednou z velice specifických oblastí světa, kromě snad ještě Ruska, kde mají lyže takovou tradici.

Kultovním místem norských lyžařů je právě olympijský Holmenkohlen. Na zdejší mamutí skokanský můstek můžete pohlížet ze zdola, nebo na něj vystoupat a přitom si prohlédnout i samotné muzeum: "Bylo založeno už v roce 1923," potvrzuje Sigdy Miródová. "Je to tedy nejstarší muzeum lyžování na světě. Naším cílem je uchovat zde v paměti národa všechny tradice spojené s lyžováním, počínaje 19.stoletím, které postupně logicky vymírají." Není náhodou, že muzeum je právě na Homenkohlenu. Je to jakási ikona norských lyžařů, i když, pravda, první skokanské závody se konaly o něco níže v Kristianii, jak se dříve říkalo Oslu.

Od roku 1892 je ale právě horské středisko nad dnešní norskou metropolí Mekkou skoků na lyžích, což přehledně dokumentuje i muzeum s často exotickými exempláři - nejdelšími lyžemi na světě, prapůvodním provázkovým vázáním, nebo mamutími hůlkami.

Norové jsou s lyžováním spojeni úzce a natrvalo. Ani v létě si nemohou lyže odpustit a proto mají v zásobě ty kolečkové, nebo prostě jen inline brusle s holemi: "Je to část naší národní identity," zdůrazňuje Sigdy Miródová a připomíná i slavnou historii norského polárního bádání.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme