Lidé, kteří utrpěli újmu při útěku z NDR, mohou být odškodněni, rozhodl soud v Lipsku

Lidé, kteří utekli z bývalého východního Německa a při útěku utrpěli zdravotní újmu, mohou být odškodněni. Rozhodl o tom ve středu nejvyšší správní soud v Lipsku, který se zabýval konkrétním případem muže, kterého útěk psychicky traumatizoval. O verdiktu soud informoval na svém webu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Opatření k zajištění hranice, která měla zabránit překročení hranice bývalé NDR (Německé demokratické republiky), byla v rozporu s právním státem. Zdravotní poškození utrpěné následkem těchto opatření může být v rámci správního práva rehabilitováno,“ konstatoval soud.

Tajná policie Stasi vykrádala statisíce balíků ze západního Německa. Přišla si na desítky milionů marek

Číst článek

Obrátil se na něj dnes šestapadesátiletý muž, který v prosinci 1988 uprchl z východoněmeckého Braniborska do západního Berlína. Útěk se ale neobešel bez hraničních zážitků. Muž na něm spolu se svým bratrem strávil celkem 12 hodin. Hodiny čekal schovaný v bahně, aby poté začal překonávat jednu z hraničních překážek za druhou.

Němci neutíkali jen z Východu. Ze spolkové republiky emigrovalo do NDR půlmilionu lidí

Číst článek

Na posledním hraničním plotě se ale oblečením zachytil a dvojice pohraničníků mu hrozila automatickými zbraněmi. Střílet ale nakonec nezačala. Přesto podle svého advokáta tehdy šestadvacetiletý muž prožil strach ze smrti, kvůli němuž se u něj rozvinuly psychické problémy. Dodnes také trpí nočními můrami.

S žádostí o odškodnění se proto Berlíňan, který své problémy doložil i zdravotními posudky, obrátil na braniborské ministerstvo vnitra, které ale jeho žádost stejně jako soud v Postupimi odmítlo. Nejvyšší správní soud však viděl celou věc jinak.

Opatření na východoněmecké hranici podle něj byla v rozporu se zásadami právního státu, protože závažným způsobem porušovala principy spravedlnosti a přiměřenosti. Navíc byla konkrétně a individuálně zaměřena vůči postiženým, včetně žalujícího. Tomu se také podle soudu podařilo jasně doložit, k jakým zdravotním škodám u něj opatření mohla vést.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme