Hackerský útok mezinárodního rozsahu. Některé nemocnice v Británii nemohly přijímat pacienty

Hackeři zaútočili na britské nemocnice. Ty kvůli tomu odklonily závažné případy do sousedních zdravotnických zařízení a zrušily objednané kontroly pacientů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte | Zdroj: Reuters

Nemocnice po celé Anglii se staly terčem kybernetického útoku, oznámila dnes britská Národní zdravotní služba (NHS). Nemocnice v Londýně, na severozápadě, severovýchodě a na jihu Anglie byly nuceny rušit návštěvy objednaných pacientů, ambulance s pacienty směrovaly do jiných zařízení.

Zdravotnická zařízení pacienty vyzývala, aby přicházeli pouze v případě nutnosti. Podobné útoky ohlásila i španělská vláda a později stejné problémy oznámily i skotské úřady, uvedla agentura Reuters.

Podle fotografie monitoru jednoho z napadených počítačů, která se objevila na sociálních sítích, útočník zařízení zablokoval a za jeho uvolnění požadoval v digitální měně bitcoin částku 300 dolarů, v přepočtu zhruba 7300 Kč.

NHS informovala, že data pacientů útok nezasáhl. NHS Digital, oddělení zabývající se kybernetickou bezpečností celé NHS, uvedlo, že při útoku byl použit škodlivý software Wanna Decrytor, který zasažený počítač drží jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování. Oddělení také uvedlo, že útok se nesoustředil pouze na NHS, ale zasáhl i organizace z řady jiných odvětví. Problémy nahlásilo nejméně 21 nemocnic a soukromých ordinací v Anglii a Skotku.

"Řekli nám, že máme vypnout počítače a odpojit své mobilní telefony od bezdrátové sítě wi-fi. Nefungoval jediný počítač," sdělily agentuře AFP dvě zaměstnankyně jedné z londýnských nemocnic.

Podle reportéra zdravotnického časopisu Health Service Journal útok mimo jiné postihl výsledky patologických testů, rentgenové zobrazovací systémy a administrativu spojenou s pacienty. Britové jsou sice na svou NHS pyšní, ale organizace se potýká s nedostatkem financí a už dříve se objevily problémy spojené s jejím rozsáhlým informačním systémem.

Podle některých zaměstnanců tvoří zastaralé operační systémy v kombinaci se způsobem uchovávání důvěrných informací o pacientech ideální terč pro kybernetické vyděrače.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová svolala kvůli kybernetické hrozbě mimořádnou schůzi. Místní vláda ve svém prohlášení oznámila, že se snaží napadené počítačové systémy izolovat a minimalizovat dopad útoku na skotskou odnož NHS.

Ve Španělsku byla zasažena řada společností, včetně telekomunikační firmy Telefónica. Ve Španělsku však útok nevedl k omezení či zastavení služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme