Německá ministryně navrhuje kvůli péči o děti o 8 hodin kratší pracovní týden

Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová navrhuje zavést dvaatřicetihodinový pracovní týden, aby měli lidé čas také na rodinu, konkrétně na péči o malé děti. Nápad ženy, která má sama sedmiletého syna, rozpoutal v zemi rušnou debatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová | Zdroj: Reuters

„Chtěla bych, abychom nově definovali plný pracovní úvazek. Aby nebyl 40 hodin plus přesčasy, ale jen 32 hodin, aby se pracující mohli věnovat rodině.“

„Jde o to, aby matky a otcové s malými dětmi měli šanci mít zkrácenou pracovní dobu, aniž by byli nějak znevýhodněni. Pro hospodářství by to bylo prospěšné, protože by získalo především kvalifikované ženy, které by zjistily, že jde skloubit práci s rodinou,“ řekla ministryně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu německé ministryně pro rodinu zkrátit pracovní dobu informovala zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová

Představa Schwesigové je, že by rodiče s takovým zkráceným úvazkem pracovali za dosavadní plat. Podle ní by to bylo možné kompenzovat například daňovými úlevami nebo rodičovským příspěvkem.

Návrh vyvolal velmi různorodé reakce. Rodiny s malými dětmi by ho přivítaly, většina Němců je ale podle výsledků anket na internetových portálech proti. Obávají se, že by to poškodilo německou ekonomiku.

Svaz zaměstnavatelů navíc tvrdí, že nic takového není zapotřebí, protože v řadě oborů je pružná pracovní doba a zaměstnavatelé vycházejí rodičům vstříc. Podnikatelé a zástupci průmyslu nápad nové ministryně kritizují s tím, že by se obecné snížení pracovního týdne odehrávalo na jejich úkor.

S nástupem sociálních demokratů do německé vlády nicméně přišel do země nový trend. Nejen Schwesigová, ale také její šéf - předseda SPD a vicekancléř, který má na starosti superministerstvo hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel - si prosadili volnou středu, tedy že po středečním dopoledním zasedání vlády se budou vždy odpoledne věnovat svým dětem.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme