Německá SPD si pět měsíců před volbami zoufá nad svým lídrem

Za pět měsíců budou Němci volit novou vládu. Sociální demokraté by rádi vyprovodili Angelu Merkelovou z kancléřského úřadu. S každým dalším zveřejněným průzkumem ale narůstá jejich zoufalství. Zatímco CDU se těší 41procentní podpoře voličů, pro SPD by hlasovalo 26 procent lidí. Na dnešním mimořádném sjezdu tak SPD hledá zázračný lék, jak tento propad zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na německého kancléře Peer Steinbrück | Zdroj: Reuters

Peer Steinbrück platí za excelentního řečníka. Za své přednášky si ovšem nechává draze zaplatit. Právě zveřejněná výše honorářů poznamenala jeho vstup do volebního boje.

„SPD by mohla jít do boje s tématem zdanění bohatých, ale může takové téma úspěšně prodat přednáškový milionář?“ ptá se Eckart Lohse z Frankfurter Allgemeine Zeitung, který o Steinbrückovi vydal úspěšnou autobiografii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v německé straně SPD přiblížila zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová

Zatím se ukazuje, že voliči Steinbrückovi příliš nevěří. SPD před půl rokem vsadila v boji o kancléřský úřad na bývalého ministra financí, muže, který stojí svými názory poměrně blízko kancléřce Merkelové.

„Oba si jsou velmi podobní. Pragmatičtí, mají podobný smysl pro humor, v době velké koalice spolu velmi dobře spolupracovali,“ připomíná Lohse. SPD věřila že, právě tento fakt může odlákat hlasy velmi populární šéfce německé vlády. Zatím se to nenaplňuje.

Průzkumy dlouhodobě ukazují, že Němci si změnu včele vlády nepřejí. SPD je stále nervóznější. Polovina členů této strany si dnes myslí, že sázka na 66letého Hamburčana byla chybou. Steinbrück patří k politikům, kteří říkají to, co si myslí. Výrok, že vína pod pět eur by se nikdy nenapil, mu levicové voliče rozhodně nezískal.

Do voleb zbývá pět měsíců

Na mimořádném sjezdu v Augburgu teď SPD spolu se svým lídrem hledá témata, kterými by dosud nepříznivý dojem pouhých 5 měsíců před volbami zvrátili. „Spravedlivá odměna za práci a srovnatelné pracovní podmínky pro ženy,“ jmenuje Peer Steinbrück, nač se chce v kampani zaměřit. Sám přitom v týmu nemá jedinou ženu.

Mnozí němečtí komentátoři tak soudí, že SPD by na dnešním sjezdu potřebovala najít nějaký zázračný lék, aby svou kampaň ještě zachránila. Eckart Lohse si přesto myslí, že výsledek německých voleb je otevřený.

„Angela Merkelová vsadila na Evropu. Pokud by se něco dramatického stalo s Řeckem, Kyprem , Španělskem, došlo by k nějakému ohrožení eura, tak by se ten dojem, který dnes Merkelová vysílá, mohl zcela obrátit,“ myslí si.

Klára Stejskalová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme