Němečtí Turci budou volit převážně sociální demokraty a Zelené

Německo je dnes doslova kotlem národů. Každý pátý Němec má kořeny v zahraničí. Vůbec nejpočetnější menšinou je ta turecká. Když naše zpravodajka Klára Stejskalová zjišťovala, koho podporují, našla mezi muslimy i voliče křesťanských demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

84 % populace tu tvoří turecké a arabské rodiny | Foto: Klára Stejskalová

„Generace, která má obě občanství, teprve teď dospívá, takže teprve teď se začíná angažovat,“ říká příslušnice turecké komunity v Kolíně před vůbec největším muslimským svatostánkem v Německu.

Největší oblibě se zde těší SPD a Die Linke. „Tohle je tradiční dělnická čtvrť,“ dodává.

Němci tureckého původu tu tvoří většinu obyvatel. Do Německa přišli v 70. letech, aby pomohli budovat německý hospodářský zázrak. Mezitím řada průmyslových odvětví zkrachovala a Turci se ve velkém vrhli na podnikání. Mezi úspěšné podnikatele patří i pan Yilmaz, kterému patří autodoprava i několik hotelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou volit turečí Němci, zjišťovala zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

„My všichni tady žijeme, něco tu budujeme. Naše děti tu mají budoucnost,“ říká Yilmaz. Ačkoli je muslim, bude volit křesťanské demokraty.

„Německu se vede dobře. Jako podnikatel se zajímám o to, jaké budu platit daně, jak tu funguje zdravotní systém. Jde o to, co dnes máme a jakým směrem se to bude dál ubírat,“ dodává Yilmaz a není zdaleka sám, kdo dá hlas CDU kancléřky Merkelové.

Politickým preferencím v této komunitě se věnoval průzkum společnosti Future Institute, jejíž šéf Kamuran Sezuer potvrzuje, že i mezi muslimskými voliči si získávají křesťanští demokraté podporu. Velký podíl na tom má prý bývalý prezident Wulf s výrokem, že i ‚islám patří k Německu‘.

Politolog Kamuran Sezuer se podílel i na vytvoření webu, který má povzbudit zájem Němců tureckého původu o politiku v nové vlasti. Ukazuje se totiž, že chování té první přistěhovalecké generace se od té dnešní – třetí i čtvrté – liší. Ta nejen že využívá volebního práva, ale stále více mladých se aktivně angažuje.

Předseda Zelených Cem Özdemir tak není zdaleka jediným poslancem s tureckými kořeny.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme