Neobvyklá výstava soch ve Varšavě

Neobvyklou výstavu soch mají ode dneška možnost obdivovat obyvatelé a návštěvníci polské Varšavy. Část expozice je umístěna pod širým nebem na prostranství v centru města. Jde o díla sochaře polského původu Igora Mitoraje trvale žijícího a tvořícího v Itálii nedaleko Florencie. Jeho sochy připomínající antické hrdiny, vzbudily rozporuplné reakce během předchozí expozice v Krakově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontroverzní výstava soch polského rodáka Igora Mitoraje

kontroverzní výstava soch polského rodáka Igora Mitoraje | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Soubor soch Igora Mitoraje se v jeho mateřské zemi vystavuje poprvé. Hlavním námětem jeho monumentálních děl je především nahé lidské tělo. Vytváří proto z bronzu, mramoru a keramické hlíny okřídlené Ikary, torza Erosů, nebo různé části lidské postavy - hlavy, nohy, nebo třeba jen chodidla. K vidění jsou ve výstavní galerii Královského zámku ale také na náměstí před ním. Sochy Igora Mitoraje zatím nerozdělili Varšavany na tábor příznivců a odpůrců, jako se to stalo v Krakově. Tam sochy stály na hlavním náměstí kolem historické budovy tržnice.

Na stránkách místních novin se o vhodnosti a nevhodnosti výstavy dlouho diskutovalo. Krakovská prokuratura dokonce přijala trestní oznámení o šíření pornografie. Jeho autor v něm obvinil organizátory výstavy, že náměstí obklíčili mužskými přirozeními. O protestech obyvatel Krakova se doslechly zahraniční noviny a v nich si o tom, co výstava způsobila, přečetl i sám autor soch. "Trochu mne to zabolelo, když v listu Le Monde napsali, že v Polsku je umění kontrolováno a že kurátoři některých výstav sami expozice cenzurují," říká Igor Mitoraj. To, že jeho výstava vyvolala v Krakově rozruch, ho ale potěšilo.

Varšavané zatím obrovité sochy bájných hrdinů, andělů i smrtelníků stojících na piedestalech jen tak, jak je Pánbůh stvořil, nesměle okukují. Pravděpodobně si ještě nevšimli, že ačkoli sochy stojí na místě veřejně přístupném, není u nich cedulka s nápisem "nedotýkati se". "Je to dovolené. Jistě. Já jsem naopak rád, když někdo dotykem vlastních rukou dodá mým sochám patinu. Mé sochy je třeba i cítit. Já sám často kontroluji povrch díla se zavřenýma očima. Ne vždy se dá vidět všechno, co lze ucítit rukama," řekl Českému rozhlasu Igor Mitoraj.

Jeho sochy budou na náměstí před varšavským Královským zámkem stát do 25. dubna. Na jaře se přesvědčíme, které sochy budily největší zájem návštěvníků a která místa na nich budou nejohmatanější.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme