Nobelovu cenu za literaturu dostal britský dramatik Pinter

Letošní Nobelovu cenu za literaturu dostal britský dramatik, básník a herec Harold Pinter. Jméno laureáta oznámila dnes ve Stockholmu Švédská akademie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harold Pinter

Harold Pinter | Zdroj: ČTK

Podle prvních reakcí je volba Harolda Pintera považována za velké překvapení. Jak při slavnostním ceremoniálu prozradil tajemník Švédské akademie Horace Engdahl, nejvíc ze všech byl ale oceněním šokován Pinter sám. "Neřekl moc slov, ve skutečnosti byl velmi šťastný," řekl Engdahl.

Pětasedmdesátiletý Angličan byl podle oficiálního zdůvodnění oceněn především za svou dramatickou tvorbu, konkrétně za to, že ve svých hrách "odhaluje propasti za kulisami všednodenního života a dobývá se za zavřené dveře bezpráví a útlaku"

Pinter podle akademie vrátil divadlo k jeho základním prvkům: uzavřenému prostoru a nepředvídatelným dialogům. V českých divadlech se v současné době hrají Pinterovy hry Milenec, Zrada a Správce.

Dnes vyhlášená Nobelova cena za literaturu i ceny za zbývající disciplíny budou předány 10. prosince ve Stockholmu a v Oslu.

Harold Pinter, který před několika dny oslavil 75. narozeniny, je jedním z nejuznávanějších britských dramatiků. Jeho příjmení se stalo základem pro přídavné jméno pintereskní, což je narážka na něco typicky anglického a nejednoznačného. Ujala se v šedesátých letech, po provedení Pinterovy první hry The Room, tedy místnost či pokoj. Ta byla uvedena v režii Henryho Woolfa na katedře dramatu Bristolské univerzity.

Harold Pinter se narodil v Londýně v roce 1930 jako syn krejčího portugalsko-židovského původu. Strávil dva semestry na Královské akademii dramatických umění RADA a pak se rok potuloval, jak sám vypravoval. Tehdy se začaly formovat jeho politické názory a v roce 1949 odmítl nastoupit základní vojenskou službu pro zásadní námitky. Dostal za to pokutu.

V témže roce byl ve východním Londýně napaden, když vystoupil proti fašistům. Tato informace vyšla najevo nedávno po odtajnění dokumentů ministerstva vnitra.

Začal psát poezii pod vlivem Becketta a Audena, ale jeho první stálé místo bylo v rádiu BBC, kde se věnoval fotbalovým sázkám. V letech 1951-2 procestoval Irsko s divadelní společností Andrewa McMastera a vystupoval v Shakespearových hrách. Jeho hra The Room byla oceněna pochvalnými recenzemi zvláště v nedělním listě The Sunday Times a následovala další úspěšná hra, The Birthday Party, v roce 1958 v Londýně.

Pak přišel Caretaker, Správce, dále Návrat domů a Zrada. O Správci Pinter sám v televizním rozhovoru v roce 2O03 řekl: "Byl to velký úspěch a od té doby už jsem se neohlížel zpět, prostě jsem psal dál." V roce 1966 byl poctěn titulem Commander of British Empire CBE a následovala Evropská cena za literaturu, Pirandellova cena, Cena Lawrence Oliviera a francouzská Molierova čestná cena za literární tvorbu.

Pinter zaujímal postoje proti všem válkám, do kterých byla Británie zapojena, od Kosova až po iráckou kampaň. V rámci oslav 50.výročí založení londýnského divadla Royal Court v příštím roce Harold Pinter vystoupí v Beckettově hře Krapps Last Tape, Krappova poslední páska. Britové jsou na něho hrdí.

Na udělení Nobely ceny za literaturu britskému dramatikovi Haroldu Pinterovi reagují nejvýznamnější osobnosti umělecké Británie. Kolega dramatik Sir Tom Stoppard, který se narodil v předválečném Československu řekl, že Pinter si Nobelovu cenu plně zasluhuje a režisér Sir Peter Hall poznamenal, že Pinter je velký a originální básník divadelní scény. S poklonou přišel také herec a dramatik Sir Alan Ayckburn, který poznamenal: "Jsem absolutně nadšen - nemohlo se to stát milejšímu člověku."

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme