Nositelem Nobelovy ceny míru Jimmy Carter

Zpráva z Norského Oslo udělala konec otázkám, kdo se bude moci letost pyšnit prestižním oceněním. Nobelovu cenu míru získal bývalý prezident USA Jimmy Carter, kterému v minulosti už několikrát unikla. Získal ji za své úsilí o řešení konfliktních situací v mnoha oblastech světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Carter | Zdroj: ČTK

Jak uvedl předseda příslušného výboru v Oslo, udělení ceny Carterovi za "desítky let neutuchajícího úsilí o hledání mírových řešení mezinárodních konfliktů, o posílení demokracie a lidských práv na podporu hospodářského a sociálního rozvoje", je také "kritikou politiky nynější americké vlády".

Jimmy Carter byl vybrán z rekordního počtu 156 navržených kandidátů a už dříve byl opakovaně navrhován na toto ocenění.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Holmeyová: Nobelova cenu míru J. Carterovi

Carter mohl cenu získat už v roce 1978 za mírovou dohodu mezi Egyptem a Izraelem z Camp Davidu. Výbor ale oceňuje i jeho pozdější práci jako mírového vyjednavače a úsilí o odvrácení vojenského konfliktu s Irákem.

V pořadí devětatřicátý americký prezident James Carter byl prvním mužem v Bílém domě, který přišel z malého městečka na hlubokém jihu. Centrálním tématem jeho zahraniční politiky byla lidská práva; kritizoval jejich porušování i v komunistickém Československu. Lidé si pamatují jeho iniciativy na Blízkém východě. Podle bývalého washingtonského korespondenta Carterovi éry Edmunda Lambetha ale nebyl jako prezident považován za "mimořádného vůdce".

Jak podotýká zpravodaj Českého rozhlasu v USA Miroslav Konvalina, většina Američanů si Cartera bude pamatovat za práci, kterou vykonal v období, kdy už nebyl prezidentem. Cestuje po světě, pomáhá ostatním monitorovat volby, píše knihy a přednáší. V Bílém domě dominoval svých charakterem, hlavně sympatiemi pro starosti prostých lidí.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Radka Průšová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme