Oběti církevních pedofilů chtějí dostat před soud papeže a kardinály

Oběti církevního sexuálního zneužívání chtějí, aby se za chyby celé církve před soudem zodpovídal sám papež Benedikt XVI. Oběti pedofilů z řad katolických duchovních zastupuje newyorská charitativní právní organizace Centrum pro ústavní práva. Za údajné zločiny proti lidskosti chce kromě papeže dostat před Mezinárodní trestní soud i tři kardinály.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. po příletu do Madridu

Papež Benedikt XVI. po příletu do Madridu | Zdroj: ČTK

Podle Centra se měli zločinů dopustit tím, že nedokázali zabránit případům zneužívání dětí některými duchovními. Právník Jeffrey Lena, který zastupuje Vatikán v případech zneužívání ve Spojených státech, označil žádost za příklad zneužití mezinárodních soudních praktik a touhy po publicitě.

Papež už dříve vyjádřil nad skandálem zahanbení a lítost a vyzval biskupy, aby do května příštího roku vypracovali obecné směrnice, jak postupovat proti pedofilům z řad duchovních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Pokusy dohnat papeže k soudu se objevily i v minulosti. Ztroskotaly na tom, že papež má jako hlava státu imunitu. Znásilnění a sexuální násilí jsou ale soudem klasifikovány jako zločiny proti lidskosti a Mezinárodní trestní tribunál tak může soudit i hlavy státu.

Vatikán ovšem není signatářem smlouvy o Mezinárodním trestním tribunálu, tudíž se na něj jeho pravomoc nevztahuje. Nicméně papež je původem Němec a toto občanství si ponechal i po nástupu do funkce. Občané Německa už pravomoci soudu podléhají.

Právníci už připravili přes 20 tisíc stran důkazního materiálu. Podle redaktora Radiožurnálu Ondřeje Boudy se dá ale očekávat, že soud nakonec rozhodne, že nejde o zločiny proti lidskosti.

Civilní cesta

Religionista Ivan Štampach vidí snahu americké organizace problematicky.

„V demokratickém systému by neměl být na jednu stranu problém trestat za zločiny kohokoli bez ohledu na vysokou církevní funkci. Ovšem tady je problém hnát někoho před soud o lidských právech za to, že čemusi nezabránil. To mi připadá zcela nesmyslné, že by papež nebo kardinálové měli být na místě, kde se čin zrovna spáchal, a zabránit mu. Krytí je samozřejmě špatné a zaslouží si kritiku, ale není možné kvůli tomu někoho soudit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Religionista Ivan Štampach hodnotí ve Světě o jedné opatření římskokatolické církve proti sexuálním deliktům

Podle něho bylo možné řešit konkrétní trestné činy civilní cestou. „Duchovní, kteří spáchali trestný čin, jsou občany konkrétních zemí a jejich oběti se mohly obrátit na policii a mohlo probíhat trestní stíhání,“ tvrdí Štampach. Opatření, přijatá církví, považuje za zcela neúčinná.

„Protože vedou jen k represi za sexuální orientaci, ale neřeší problém jako takový. Účinné řešení by vyžadovalo úplné přeformulování vztahu mezi církevní autoritou a členy církve. Musí se vžít, že platnost zákonů demokratického státu, který chrání oprávněné zájmy lidí, má přednost před vnitrocírkevní solidaritou.

Štampach uznává, že v celé kauze hraje jistou roli celibát, ale k podobným zločinům prý dochází i tam, kde povinný celibát zaveden není – v jiných křesťanských církvích, náboženstvích, školách a dětských organizacích.

Igor Maňour, Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme