Obhajoba bývalých manažerů MUS cupuje v závěrečné řeči švýcarskou prokuraturu

Obhajoba bývalých manažerů Mostecké uhelné, pro které švýcarský žalobce požaduje pětileté vězení, obviňuje ve své závěrečné řeči prokurátory z nedbale odvedené práce. Obžaloba je podle nestora švýcarských právníků vágní a chybí v ní kdo, co, kde, kdy a jak udělal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kraus (vpravo), obžalovaný v kauze Mostecké uhelné, přichází k soudu ve švýcarské Bellizoně

Petr Kraus (vpravo), obžalovaný v kauze Mostecké uhelné, přichází k soudu ve švýcarské Bellizoně | Zdroj: ČTK

Obžalovaní se tak podle něj nemohou pořádně hájit, protože nikdo z nich netuší, z jakých konkrétně činů je vlastně obviněn.

Ve spise navíc zůstalo tolik nepřeložených dokumentů, takže soud podle jeho mínění nemůže zodpovědně rozhodovat. To je přitom jen začátek mnohahodinové řeči, kterou si právníci připravili společně.

Kromě pětiletého trestu žádá švýcarská prokuratura pro exmanažery Mostecké uhelné několikamilionové pokuty. Chce rovněž, aby obstavený majetek v celkové výši 14 miliard korun propadl státu. Pokryly by se z něj pohledávky poškozených.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obviněnými exmanažery Mostecké uhelné mluvil ve Švýcarsku reportér Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Česká republika by tak získala více než tři miliardy a nástupnická společnost po Mostecké uhelné téměř pět miliard korun.

Obvinění s napětím očekávají, jak dopadnou jejich právníci se závěrečnou řečí. Antonín Koláček po celou dobu procesu spoléhá na zásah vyšší moci. „Nechávám to zatím volně plynout,“ říká.

Jiří Diviš a Marek Čmejla odmítají požadovaný trest jakkoli komentovat. Zato Petr Kraus je mnohem připravenější bránit veřejně své zájmy.

„Vzhledem k tomu, že se cítím úplně, ale úplně nevinný, ty věci, které říkala paní prokurátorka, jsou pro mě jako z Marsu. Kdyby řekla 15 let nebo rok, pořád bych se cítil asi stejně,“ vysvětluje Kraus.

Nesouhlasí ani s pokutou, kterou prokuratura požaduje. Konkrétně Kraus by měl splácet dva tisíce franků denně po dobu 300 dní, celkem v přepočtu přes 12 a půl milionu korun. „Nepřišlo mi to relevantní k tak vysokému trestu odnětí svobody a tak velkým zabaveným prostředkům,“ dodává.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme