Oslavy výročí osvobození Plzně i v USA

Předáním prvních pamětních medailí Čechoameričanům, kteří bojovali ve 2. světové válce, začaly ve Washingtonu vzpomínkové akce, které vyvrcholí v úterý v Českém centru v New Yorku. Cílem amerických oslav a výstavy fotografií z dob osvobozování Plzně je připomenout dobu vítězství těm, kteří se do západních Čech na oslavy nedostanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký džíp před plzeňskou radnicí

Newyorských oslav se mimo jiné účastnili Václav Havel, generálové z Pentagonu nebo i náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Ten předal deseti veteránům pamětní medaile. "Je to ocenění lidí, kteří bojovali ve druhé světové válce. Je to medaile pana ministra, která byla speciálně vytvořena pro toto 60. výročí."

Do Spojených států dorazila také delegace města Plzně, aby představila projekty k 60. výročí osvobození města a západních Čech americkou armádou. Na ambasádě ve Washingtonu a v Českém centru v New Yorku vystavují fotografie z osvobození Plzně. Cílem je připomenout dobu vítězství také veteránum z války, kteří se do Čech na nadcházející oslavy nedostanou.

"Slibujeme si od toho za prvé jakési poděkování Američanům přímo tady na kontinentu a za druhé propagaci města. I když je to v Čechách nebo v Evropě docela známý příběh, ve Spojených státech mnoho lidí Plzeň jako tu poslední destinaci, poslední zastávku, poslední město, do kterého Američané dojeli z Normandie nejvíc na východ, příliš neznají," dodává Vladimír Bálek z kanceláře primátora Plzně.

Miroslav Konvalina, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme