P. Přibík: Usámu bin Ládina mohla hlídat vojenská zpravodajská služba

Spojené státy prý neinformovaly Pákistán o chystaném zásahu proti Usámovi bin Ládinovi v Abbotábádu, protože se bály, že by se to nejhledanější terorista mohl dozvědět a utéct. Řekl to šéf CIA Leon Panetta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři před komplexem v Abotábádu, kde byl Usáma bin Ládina zabit

Novináři před komplexem v Abotábádu, kde byl Usáma bin Ládina zabit | Zdroj: Reuters

Pákistán se brání - pákistánský ministr zahraničí Salman Bašir řekl, že si Panetty váží, ale že nelze popřít zásadní roli Pákistánu v boji proti terorismu. A Bašir dále uvedl: "Pákistánské tajné služby upozornily americké kolegy na podezřelý areál v Abbotábádu už v roce 2009."

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík ve Světě o jedné

Jak ale pákistánský ministr zahraničí dodal, všichni si mysleli, že Usáma bin Ládin se skrývá kdesi v jeskyni na pákistánských kmenových územích u hranic s Afghánistánem.

V Abbotábádu se už dříve ukrývali někteří členové Al-Káidy, žil tam například Abu Faraj al-Libi, v roce 2005 byl zadržen jinde v severozápadním Pákistánu. Abbotábád je přitom posádkové město, sídlo pákistánské vojenské akademie.

Bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík ve Světě o jedné vyjádřil svůj názor, že Usámu bin Ládina tam hlídala pákistánská vojenská zpravodajská služba. „Řekla mu: tady můžeš bydlet, tady se o tobě nikdo nedozví.“

Přibíka ani nepřekvapuje, že jeho Usámův pobyt nepozorovalo okolí. „Nesmíme zapomenout, že Pákistán je policejní stát a je lepší se moc neptat, protože můžete mít nepříjemnosti.“

letecký snímek poskytnutý CIA - komplex budov, kde byl později zabit Usáma bin Ládin | Foto: ČTK/AP

Někteří obyvatelé Abottábádu ale podle agentury AP obyvatele toho Usámova areálu kritizovali za to, že nedávali chudým almužny, že se nezajímali o charitu.
„Já si myslím, že jsou to drby. Bohatí skutečně dávají chudým a je otázka, jak lidé, kteří tvrdí, že Usáma a jeho lidi nedávali peníze, přišli. Nechodí se od dveří ke dveřím, to se dělá daleko diskrétnějším způsobem,“ poznamenal Přibík.

V areálu také podle agentur žilo asi 23 dětí a několik žen. „Teď je ten dům prázdný. Byli tam jeho žena, děti, příbuzní i služebnictvo s rodinami. Rozhodlo se, že budou odvezeni do vězení a tam se rozhodne o jejich dalším osudu.“ Podle Přibíka se většina z nic vrátí do zemí svého původu.

Milan Kopp, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme