Za pálení vlajky Evropské unie až tři roky vězení. Německo schválilo ochranu cizích státních symbolů

Kdo v Německu zapálí vlajku Evropské unie, musí napříště počítat až s tříletým vězením. Příslušnou novelu zákona schválil německý parlament, informovala agentura DPA. Lépe chráněny budou od nynějška také symboly cizích států.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie (ilustrační foto)

Vlajka Evropské unie | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Spolkový sněm ve čtvrtek v noci rozšířil stávající zákon o hanobení státních symbolů. Peněžitý trest či dokonce odnětí svobody dosud hrozily pouze tomu, kdo zneuctil německé státní symboly.

Schillerová a angličtina? Od března jednala s unijními ministry jen jednou. ‚Byla ve sněmovně,‘ zní z úřadu

Číst článek

Pro trestní stíhání za zneuctění vlajky či symbolů cizího státu na území Německa musela až dosud udílet svolení vláda. Od nynějška hrozí pachatelům automaticky stejný trest jako v případě unijní vlajky.

„Kdo veřejně (...) zhanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody nebo pokutou. Potrestán bude i ten, kdo vlajku EU odstraní, zničí, poškodí, učiní nepoužitelnou či nerozpoznatelnou nebo na ní spáchá urážlivou nepřístojnost,“ zní klíčová pasáž novely. Stíhatelný bude i pokus o takové jednání.

Zásah do svobody názoru

„Pálení vlajek na veřejnosti nemá s pokojným protestem co do činění,“ citovala stanice Deutsche Welle ministryni spravedlnosti Christine Lambrechtovou. Takový akt rozdmýchává „nenávist, zlobu a agresi“ a uráží city mnoha lidí, dodala s odkazem na případy pálení tureckých či izraelských vlajek při demonstracích v Německu.

Proti schválení novely se neúspěšně stavěli poslanci pravicově populistické a euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD), podle nichž se jedná o „přílišný zásah do svobody názoru a uměleckého vyjadřování“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme