Hranice se Slovenskem a Rakouskem by se mohly otevřít v červnu, s Němci ještě nejednáme, řekl Babiš

Hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. Premiér Andrej Babiš to řekl ve středečním rozhovoru pro Blesk. V Německu je podle něj epidemiologická situace horší, zatím proto Česko o cestování k západním sousedům nejedná. Vláda bude muset také dále řešit situaci přeshraničních pracovníků, takzvaných pendlerů, protože například dlouho čekají na přechodech při cestě do zaměstnání.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celníci, policisté a hasiči kontrolují řidiče na jihočeských hraničních přechodech. Fotografie z přechodu v Dolním Dvořišti

Celníci, policisté a hasiči kontrolují řidiče na jihočeských hraničních přechodech. Fotografie z přechodu v Dolním Dvořišti | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Babiš uvedl, že o možném uvolnění cestování mezi Českou republikou a Slovenskem hovořil se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem. „Slovákům se nelíbilo, že by měli tranzitovat Ukrajinci, kteří u nás pracují, přes Slovensko domů. Vyměnili jsme si stanoviska, pracuje se na tom,“ řekl premiér.

„Já jsem samozřejmě říkal slovenskému premiérovi, že historicky Česko a Slovensko jsou nejbližší země, že bychom to mohli udělat zvlášť, separátně. Ale pokud vím, v rámci slovenské vlády na to nejsou stejné názory,“ doplnil Babiš.

Rakousko otevře hranice s Německem 15. června, za prioritu považuje v další vlně Česko a Slovensko

Číst článek

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přesto podle Babiše intenzivně jedná o otevření hranice v rámci takzvaného Slavkovského formátu, který tvoří Česko, Slovensko a Rakousko. „Myslím, že by to mohlo nějak dopadnout 8., 15. června, že by se otevřely společně tyto tři země,“ dodal předseda vlády. S Německem zatím jednání neprobíhají, podle Babiše epidemiologická situace například v Bavorsku není tak dobrá jako v Rakousku.

Babiš dále zmínil, že se vláda bude muset zabývat situací pendlerů. Jde o "plno témat", řekl. Jedním z problémů podle něj je, že dlouho čekají na hraničních přechodech, než se dostanou do práce. Vláda na konci dubna pendlerům dovolila opět cestovat do sousedních zemí. Původně nařídila povinné testování jednou za dva týdny, posléze interval mezi dvěma testy zvýšila na jeden měsíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme