Nečekaný krok papeže Františka. Osobně navštívil ruské velvyslanectví, aby jednal o Ukrajině
Papež František v pátek v Římě jednal s ruským velvyslancem ve Vatikánu Alexandrem Avdějevem. Osobně vyjádřil své obavy kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na mluvčího Vatikánu Mattea Bruniho. Podle něj se papež na ambasádě zdržel zhruba půl hodiny.
Papež obvykle přijímá velvyslance a hlavy států ve Vatikánu a podle diplomatického protokolu by měl i nyní šéf vatikánské diplomacie ambasadora povolat k hlavě katolické církve, uvedla agentura AP.
Papež František ale v pátek opustil brány Vatikánu a osobně navštívil nedaleké ruské velvyslanectví při Svatém stolci. Podle AP je to důkaz, že papež je situací na Ukrajině velmi znepokojen a chce se osobně angažovat v ukončení války.
Zeman chce vyloučit Rusko ze systému SWIFT. Jinak podle něj hrozí okupace celé Ukrajiny
Číst článek
Argentinská média uvedla, že papež nabídl zprostředkování jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Velvyslanec Avdějev to ale ve vyjádření poskytnutém agentuře TASS popřel. Podle něj František v rozhovoru vyjádřil velké obavy o humanitární situaci na Ukrajině a vyzval k ochraně dětí, nemocných a civilistů.
Vatikán dnes také oznámil, že papež kvůli akutní bolesti kolena ruší nedělní cestu do Florencie, kde se měl zúčastnit setkání biskupů a starostů ze Středomoří a měl tam sloužit mši. Vatikán rovněž informoval, že se papež nezúčastní mší během Popeleční středy, během které by se na základě jeho výzvy měli katolíci modlit a držet půst za mír.
Putina s Lavrovem zařadila na sankční seznam Evropská unie i Spojené státy. Zmrazí jim majetky
Číst článek
Tento týden už papež v souvislosti s ukrajinskou krizí apeloval na politiky, aby zpytovali svědomí a zdrželi se jakýchkoli kroků, jimiž by způsobili lidem další utrpení. Ve čtvrtek po zahájení útoku ruské armády na Ukrajinu šéf vatikánské diplomacie Pietro Parolin papežova slova připomněl a řekl, že je stále prostor pro jednání.
Papež už minulý měsíc vyjádřil několikrát znepokojení ohledně tehdy eskalujícího napětí kolem Ukrajiny. Apeloval na světové lídry, aby společně usilovali o dialog a aby převážilo obecné blaho před zájmy jedné strany.
„Prosím, už nikdy válku. Modleme se za smíření a svornost,“ prohlásil papež 26. ledna, který předtím vyhlásil dnem mezinárodních modliteb za mír.