Papež František zahájil velikonoční svátky mší na náměstí sv. Petra

Papež František dnes odsloužil na Svatopetrském náměstí tradiční slavnostní mši, která připomíná vstup Ježíše do Jeruzaléma. Zahájil tak hlavní velikonoční obřady, které by v průběhu svátků mohly být jednodušší tak, jako tomu bylo v případě mše, jíž odstartoval svůj pontifikát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František žehná dítěti během mše o Květné neděli na Svatopeterském náměstí. | Zdroj: Reuters

Náměstí sv. Petra zaplnily desítky tisíc poutníků. Vatikán je překvapil mnohem jednodušší výzdobou než v předchozích letech.

I přes svou jednoduchost však byla jako obvykle mimořádná. Pro tento obřad dekorace připravují v Ligurii z mladých a pružných palmových listů. Velké listy nesli kardinálové, věřící pak měli v rukou menší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obřad na Svatopeterském náměstí sledovala italská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

Před liturgií papež posvětil palmové listy a olivové ratolesti. V poledne pak vedl modlitbu Anděl Páně.

Během mše mimo jiné zdůraznil, že věřící by neměli být nikdy smutní, protože nesmí nikdy ztrácet naději. Často ponechával stranou psaný text a promlouval k věřícím přímo.

O Květné neděli, která zahajuje Svatý týden, se také četlo poselství, které Františkův předchůdce Benedikt XVI. vydal k 28. Světovému dni mládeže. František mladým katolíkům slíbil, že se s nimi setká v červenci v brazilském Rio de Janeiru.

Velikonoční obřady v Římě budou pokračovat ve čtvrtek dopolední mší ve Vatikánské bazilice a večerní mší v římské věznici pro mladistvé. V pátek se pak koná pobožnost Via Crucis v devět hodin večer, v sobotu večerní vigilie a v neděli dopolední mše s poledním požehnáním Ubi et Orbi.

Vědunka Lunardi, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme