Poláci chtějí přejmenovat všechny ulice s komunistickými názvy

Téměř čtvrt století po pádu komunistického režimu chtějí Poláci přejmenovat ulice připomínající toto období. Z polských měst by tak v budoucnu zmizely Leninova ulice i třída Rudé armády. Projekt příslušného zákona již schválili polští senátoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krakovský hlavní rynek - Radniční věž a tržnice Sukiennice | Foto: Fotobanka Stock.xchng, nick rooter

V Polsku je v současné době zhruba 1500 ulic a náměstí se jmény komunistických funkcionářů či názvy spojených s minulým režimem.

Polští politici by to chtěli změnit speciálním zákonem, který by nařídil přejmenování těchto veřejných míst, protože připomínají a propagují totalitní režimy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o návrhu legislativy nařizující přejmenování komunistických názvů veřejných prostranství v Polsku přináší tamní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Pokud bude legislativa schválena, odborníci z Institutu paměti národa dají vedení jednotlivých měst a obcí tříměsíční lhůtu, aby například pro ulici nesoucí jméno komunistického premiéra našlo nový název.

Řada Poláků vnímá iniciativu zákonodárců negativně a argumentuje tím, že dnes je už na takové změny pozdě. Vadí jim, že si budou muset měnit osobní doklady, a upozorňují navíc i na finanční stránku. Lidé, kterým se nápad líbí, naopak říkají, že lepší pozdě než nikdy.

Dávají však spíše přednost tomu, aby rozhodnutí o přejmenování bylo vloženo do rukou občanů z ulic s problematickými názvy nebo jedlotlivých samospráv.

O změnu názvů ulic se polští politici pokoušeli již mnohokrát. Parlamentu se ale dosud nepodařilo odhlasovat zákon, který by to nařizoval.

Petr Vavrouška, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme