Na kontě má více než 50 filmů, mimo jiné Pehavý Max a strašidla, Kamarád do deště, Habermannův mlýn a Příběh kmotra. Čeští diváci jej znají také ze seriálu Ulice či snímku Černí baroni.
Má se za to, že guvernér stál za hromadným vražděním místních obyvatel. Rozhodnutí přivítala organizace Berlin Postkolonial, která také volala po změně názvu ulice.
Zařízení se skládá z uzavřené kabinky, která je v principu vyhrazena ženám, a dvou otevřených míst s pisoáry pro pány. Z vnější strany je k dispozici také kohoutek s vodou.
V Chrudimi nová jména dostávají převážně nově postavené ulice, přejmenování je spíš výjimečné. Před devíti lety ve městě řešili možnost pojmenování nějakého místa po prezidentu Václavu Havlovi.
Dosud se titulem nejstrmější ulice světa pyšnilo novozélandské město Dunedin. Občané britského Harlechu se s tím ale nespokojili a nechali přeměřit svou Ffordd Pen Llech.
V tom, jak největší česká města pojmenovávají své ulice, panuje výrazná nerovnost. Zatímco v Praze je ulic s názvy po mužích 1650, těch „ženských“ není ani stovka. Podobné je to i v Brně a Ostravě.
Přerov se zbavuje Škodovy ulice, do opuštěné lokality proto míří vyklízecí čety. Zdevastovanou čtvrť, kde žili především sociálně slabší lidé, radnice koupila od soukromého majitele. Nyní ji chce vyčistit a nabídnout investorům.
Trutnov napodobil Kralupy nad Vltavou. Zatímco středočeské město před čtyřmi lety přejmenovalo Základní školu Revoluční na školu Václava Havla, podkrkonošský Trutnov přejmenuje Revoluční ulici vedoucí podél řeky Úpy na nábřeží Václava Havla. V pondělí o tom rozhodli trutnovští zastupitelé. Iniciativa, která navrhovala přejmenovat po prezidentovi Havlovi část Horské ulice, neuspěla.
Schumanovo náměstí, Leopoldův park, Belliardova ulice. To je jen krátký výčet názvů v Bruselu. Evropská unie ale prosazuje rovnost mezi pohlavími. Proto se její metropole Brusel rozhodla nastolit rovnováhu mezi pohlavími i v názvu ulic a prostranství ve městě.
Polsko chce udělat definitivní tečku za obdobím socialismu. Sejm schválil zákon, podle kterého se musejí změnit názvy ulic, náměstí a mostů spjaté s ideologií Polské lidové republiky.
Madrid přejmenuje řadu tříd, ulic a náměstí. Ve španělské metropoli je totiž stále ještě mnoho z nich pojmenováno po prominentech režimu diktátora Franka.
Odvaha, statečnost a také moudrost jsou vlastnosti, které Češi zmiňují v souvislosti se jménem sira Nicolase Wintona nejčastěji. Muž, který v krátce před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 dětí, ve středu zemřel ve věku 106 let. Zavzpomínat na něj přišli i lidé k soše na pražském hlavním nádraží. Wintonovo jméno také ponese jedna z ulic metropole.
Dvacátý první Volkswagen maraton zkomplikuje v neděli cestu autem centrem Prahy. Závodu se zúčastní asi 10 tisíc běžců a uzavřeno bude 25 ulic včetně nábřeží. Trasa závodu povede převážně územím Prahy 1, ale také přes Holešovice, Karlín, Nusle, Podolí nebo Smíchov. Cestující městské hromadné dopravy by měli k přepravě v místech konání akce volit hlavně metro, řidiči aut se po dobu maratonu do centra nedostanou vůbec.
Bydlí pořád ve stejných bytech, ale za necelý rok budou mít už třetí adresu. Řeč je o skoro osmdesáti obyvatelích středočeské Příbrami. Tamní zastupitelé totiž po necelém roce odsouhlasili už druhou změnu názvu původní Prokopské ulice, která se dnes jmenuje Zdeňka Vojíře. Už brzy z ní ale bude Špitálská.
Stromořadí v Belgické ulici na Vinohradech, které drží titul Alej roku 2014, se zatím kácet nebude. Proti jeho zániku jsou občané i radnice Prahy 2. Rekonstrukci ulice, kvůli které měla být alej pokácena, plánuje už více než rok Technická správa komunikací.
Američané jsou zvyklí vyhrávat, ale na svém domácím mistrovství světa alpských lyžařů na první zlato stále čekají. Hodně sázejí na to, že se dočkají právě dnes. V 18 hodin a 15 minut totiž startuje obří slalom, ve kterém bude jednou z hlavních favoritek místními zbožňovaná Mikaela Shiffrinová. Téhle mladé dámě ještě nebylo ani dvacet let, ale doma ve vailském údolí, kde se šampionát koná, už má svoji ulici.
Češi loni za luxusní zboží utratili jednu miliardu korun. Nákupy ve světových metropolích ale lákají každoročně miliony lidí. Mezi nejoblíbenější místa patří tradičně New York, Milán nebo třeba Paříž. Jsou ale zároveň i nejdražší. Za pronájem tam obchodníci zaplatí i desítky tisíc eur za metr čtvereční. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cushman and Wakefield.
Značení ulic v Třebíči dnes do města přijeli zkontrolovat úředníci z ministerstva vnitra. Na údajné nesrovnalosti poukazuje třebíčský obyvatel Zdeněk Štajnc, radnice i lidé, kterých by se případné přejmenování mohlo dotknout, se však k případným změnám staví vesměs záporně.
Stromy zalité asfaltem a branka od plotu, která nejde otevřít. To byly výsledky opravy kanalizace v ulici Maršála Žukova v Mostě. Zatímco stromy se od asfaltu podařilo rychle vysvobodit a branku teď musí její majitel otevírat obráceně, chodníky, které v ulici kdysi byly, nikdo nepostavil. Obyvatelé ulice teď žádají po městě nápravu.
Jedna z nejvytíženějších cest v Prostějově, Olomoucká ulice, má za sebou náročnou rekonstrukci. Práce za 20 milionů korun přinesly trable hlavně řidičům, a to uzavírkou, která trvala tři týdny. Páteřní komunikace už je průjezdná.
Z Pardubic se v létě stalo jedno velké staveniště. Rozkopaná je třída Míru a přilehlé ulice, stavbaři zabrali i hlavní průtah na Chrudim a po celém městě opravují potrubí v zemi i plynaři. Takže řidiči pomalu ztrácejí nervy, město je každý den ucpané kolonami. Rekonstrukce ulice Jana Palacha by ale měla být podle plánu brzy hotová.
Jako jedno velké staveniště vypadá historické jádro Plzně. V centru probíhá několik rekonstrukcí najednou. Kromě obyvatel ovlivňují rozkopané ulice život také obchodníkům nebo řidičům. Většina lidí má ale pro rozsáhlé práce pochopení.
Praha má manuál pro tvorbu veřejného prostoru šitý na míru. Víc než rok na něm pracovali odborníci z Kanceláře veřejného prostoru Institutu plánováni a rozvoje. Díky nim vznikla příručka, do které už teď můžou nahlédnout nejen architekti, ale všichni zástupci městských organizací, kteří se podílejí na proměně a rozvoji metropole. Manuál radí a ukazuje principy, podle kterých je možné vytvořit ideální veřejný prostor.
Práce na opravě 400 metrů dlouhé části rušné ulice 5. května v České Lípě se zastavily. Lidem, kteří tam bydlí, vadí, že se na ulici nepracuje, přes rozkopané chodníky mají problém dostat se do domů. Za všechno může nečekaný technický problém. Rekonstrukce se opozdí o dva měsíce.
I nevidomí mohou číst v mapách. Potřebují k tomu takzvanou hmatovou mapu, kde plastické čáry představují ulice, tmavé body znázorňují domy a popisky jsou v Braillově písmu. Díky moderním technologiím si teď lidé mohou mapu pohodlně vytisknout z internetu.
Celkem 30 milionů korun investuje hranická radnice do oprav Skalní ulice, která spojuje centrum města s lokalitou rodinných domů a dále se sídlištěm Jižní. Loni na podzim tam dělníci ukončili první část náročné rekonstrukce, teď přicházejí na řadu poslední stavební práce. Potrvají několik měsíců.