Poláci se kvůli odškodnění cítí ošizeni

Polské oběti nucených prací dostanou možná méně peněz než se čekalo. Může se tak stát v důsledku nepříznivého kursu, který pro převod financí stanovila německá strana. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Pavel Novák, polská nadace pověřená výplatou odškodného se s tím nehodlá smířit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadace polsko-německého porozumění protestuje. Německá strana poukázala polské nadaci první splátku na výplaty odškodného ve výši téměř 100 milionů zlotých. Pro převod evropské měny ale použila kurs 3,3466 zlotého za euro. Tak nízký kurs eura vůči zlotému ale v současné době Polská národní banka nevyhlašuje. Pro představu - v pondělí euro v Polsku uzavíralo na úrovni 3,415. Pokud by stejný kurs jako nyní použila německá strana i při dalších výplatách, dostali by polští nuceně nasazení až o 60 milionů zlotých méně. Podle polsko-německé dohody je za výměnu marek za zloté zodpovědná německá strana. Způsob přepočtu má být ale konzultován s polskými partnery, a to se podle nich nestalo.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme