Poprvé po padesáti letech přijme prezident USA v Bílém domě představitele Barmy

Americký prezident Barack Obama dnes poprvé po 50 letech přijme v Bílém domě představitele Barmy. Prezidenta Thein Seina přijme hlava USA dva roky po tom, co v Barmě převzala moc po pěti desetiletích vojenské diktatury civilní vláda. Podle některých hlasů je ale současný režim jen hra na demokracii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barmy Thein Sein

Prezident Barmy Thein Sein | Zdroj: Reuters

Barma po pěti desítkách let vojenské vlády zahájila v roce 2010 demokratizační proces. Pozorovatelé nicméně upozorňují, že ve vězeních také stále zůstávají političtí vězni a situace v asijské zemi se skutečné demokracii blíží jen vzdáleně. Podle některých komentátorů generálové pouze převlékli uniformy.

„To je pravda. Platí to zejména o prezidentovi Thein Seinovi, který byl předtím mužem číslo dvě ve vojenské juntě. Pak svlékl uniformu a zúčastnil se voleb, které nebyly úplně regulérní, a nakonec se dostal do čela civilního režimu,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák rozebral význam návštěvy barmského prezidenta v Bílém domě.

Zároveň ale dodal, že v politice se v Barmě hodně věcí změnilo. „Mohou se tam svobodně organizovat odbory, mohou se konat demonstrace, tisk je svobodnější, byli propuštěni i někteří političtí vězni,“ přiblížil.

„A je naděje, že v příštích volbách, které by mohly být svobodné, by mohla vyhrát dosavadní opozice, a že by to i vojáci dokonce připustili,“ dodal komentátor ČRo.

Barmský prezident dnes ještě před návštěvou Spojených států udělil víc než 20 politickým vězňům amnestii. Podle jeho mluvčího je to součást reformního procesu, který začal před dvěma roky, podle některých komentátorů pouhý kalkul v rámci boje o veřejné mínění.

Někteří obhájci lidských práv si tak kladou otázku, zda je na místě, aby americký prezident akceptoval současný barmský režim. Podle Slezáka mají ale Spojené státy zájem o navázání přátelských styků s Barmou.

„Barma je surovinově bohatá země a země strategicky umístěná mezi Indií a Čínou. Jednu dobu to už vypadalo, že spočine v čínském objetí. Západ však o partnerství s Barmou stojí. Měl ale své podmínky, že se Barma musí změnit a musí skoncovat s nešvary, které pro ni byly typické za dlouhé vojenské vlády. A Barma se skutečně mění. Současný režim je opravdu jiný, než byl ten, který tam vládl před dvěma lety. Takže Západ má důvod, proč s Barmou jednat jinak,“ doplnil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme