Římské Koloseum hledá nového šéfa. Přihlásit se můžete do půlky dubna

Chtěli byste šéfovat největšímu starověkému amfiteátru? Máte šanci, italské úřady vypsaly mezinárodní výběrové řízení na ředitele římského Kolosea. Gladiátoři a šelmy už v římském Koloseu nějaký ten čas písek a krev nevíří, ale Flaviův amfiteátr se stal jednou z hlavních turistických památek italské metropole. Tamní úřady teď hledají adepta na ředitele této arény a dalších starověkých památek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ačkoli zanikly, mnoho ze starých civilizací přetrvává dodnes. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ředitel Kolosea bude mít na starosti pořádání různých výstav, propagaci, sestavování programu, podporu výzkumu, ale také nastavení ceny vstupenek a otevírací doby. A to nejen v Koloseu.

Hledaná pozice je totiž ředitel nově vytvořeného Archeologického parku Kolosea. Ten zahrnuje skoro 80 hektarů antických památek včetně Fóra (politického srdce starověkého Říma), Palatinu
nebo paláce Domus Aurea.

Adept musí mít odpovídající vzdělání a i zkušenosti z vedení kulturních organizací. Zájemci můžou posílat přihlášky do 14. dubna přes webové stránky italského ministerstva kultury a turismu.

Ředitel si přijde v přepočtu skoro na čtyři miliony korun ročně. Další milion může dostat na prémiích. Úřadovat by měl čtyři roky. Vybírat ho bude pětičlenná odborná komise a výsledek by měl být znám do konce června

Koloseum | Foto: europa.eu.int

Aréna stojí v centru Říma už od 1. století a několik set let byla dějištěm gladiátorských her, kterým mohlo přihlížet na 50 tisíc diváků. Po pádu Západořímské říše pak ale Koloseum sloužilo třeba jako hřbitov, sídlo obchůdků a dílen, nebo hrad. V aréně, kde zemřela řada křesťanů, byl postaven malý kostel. Stavba také po staletí sloužila jako vítaný zdroj stavebního materiálu.

V 16. století papež Sixtus V. málem udělal z amfiteátru manufakturu na zpracovávání vlny, kde měly pracovat římské prostitutky. Z toho nakonec sešlo. Dnes je to jedna z hlavních římských památek zapsaná na seznam UNESCO a čas od času také slouží jako místo různých představení s několika sty diváky. Velké koncerty se většinou pořádají před budovou a Arénu využívají jako kulisu. Zpíval tam například Paul McCartney, Ray Charles, nebo Elton John.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme