Rozsudek v kauze Lorenc potvrzen i na Slovensku

Vyšší vojenský soud v Trenčíně potvrdil rozhodnutí obvodového vojenského soudu v Bratislavě, který minulý měsíc uznal rozsudek českého vojenského soudu v kauze Alojze Lorence. Tímto rozsudkem byl v roce 1993 poslední šéf československé Státní bezpečnosti odsouzen na čtyři roky do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z dnešního rozhodnutí vyplývá, že čtyřletý nepodmíněný trest za zneužití pravomoci veřejného činitele, který byl Lorencovi v Česku uložen, ale který nebyl realizován, je vykonatelný i na Slovensku. Odvolací soud nezkoumal otázku případného promlčení vykonatelnosti rozsudku - záležitostí se bude znovu zabývat soud v Bratislavě.

Z dnešního rozhodnutí vyplývá, že čtyřletý nepodmíněný trest za zneužití pravomoci veřejného činitele, který byl Lorencovi v Česku uložen, ale který nebyl realizován, je vykonatelný i na Slovensku. Odvolací soud nezkoumal otázku případného promlčení vykonatelnosti rozsudku - záležitostí se bude znovu zabývat soud v Bratislavě. Někteří právníci se ale domnívají, že osm let starý trest už promlčen byl.

Soud v Bratislavě 3. října rozhodl zastavit trestní stíhání Lorence, který byl na Slovensku v souvislosti se zákroky proti odpůrcům československého komunistického režimu obžalován ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Své rozhodnutí soud zdůvodnil tím, že dřívější rozsudek vojenského soudu v Táboře z května 1993 je v důsledku změny slovenské legislativy nyní vykonatelný i na Slovensku.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme