Rychle z krize, nastínil Monti prioritu nové italské vlády senátu

Nový italský premiér Mario Monti nastínil senátu program své vlády. Chce především spojit krácení státních výdajů s podporou ekonomického rozvoje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Mario Monti

Italský premiér Mario Monti | Zdroj: Reuters

Nová italská vláda se bude snažit realizovat nebo rozjet všechny reformy požadované Evropskou unií. Zvýšením kvality výuky na školách a universitách a větší flexibilitou pracovního trhu počínaje, až po nejrůznější liberalizace nezbytné pro ekonomický růst Itálii a rychlejší justici. Italové musí počítat také se zvýšením daní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu nové italské vlády mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo v Římě Vědunka Lunardi

„Jestli nenalezneme nezbytnou jednotu v našem úsilí, přirozený vývoj finanční krize uvalí na nás všechny, ale zejména na ty nejslabší vrstvy společnosti, mnohem tvrdší podmínky,“ shrnul cíle své vlády nový italský premiér Mario Monti.

Znamená to do hloubky zreformovat Itálii a také velké krácení státních výdajů, protože Montiho vláda bude usilovat o vyrovnání deficitu. Například i kontrolou bilancí jednotlivých regionů.

„Oběti jsou nutné, ale neuskutečníme-li je co nejrychleji, budou nutné oběti mnohem větší,“ řekl Monti.

Velké rozdíly mezi jihem a severem

Mario Monti se zmínil například i o velkých rozdílech mezi italským jihem a severem. Uznal, že například z hlediska infrastruktur je na tom jih hůř než sever, ale současně zdůraznil, že jih bude muset racionálně omezit své neustálé požadavky a využívat lépe pomoc, která mu přichází ze severu, protože i sever, jak podtrhl Monti, má v současné krizi velké problémy.

Na prvním místě citoval ztrátu pracovních míst v důsledku převádění produkce do levnějších zemí. K tomu, aby italští podnikatelé zůstávali v Itálii, by měly pomoci připravované reformy, které zahrnují například i pružnější byrokracii.

Protest proti vládě bank

V Itálii už dnes protestují studenti proti Montimu, protože považují jeho vládu za vládu bank. Zejména státní zaměstnanci se obávají Montiho reforem a úspor. Víceméně všichni si ale uvědomují závažnost současné situace.

Mnozí si teď také kladou otázku, zda politici budou opravdu přesvědčeně novou vládu podporovat, když má v plánu omezit jejich výhody. Itálie prostě vyčkává, co bude dál, až se jednotlivé kroky začnou konkretizovat.

Mnozí se na Montiho vládu dívají také s jistou nadějí, že se mu podaří skutečně udělat z Itálie opravdu moderní zemi. Například podle předsedy Evropské Rady Hermana Van Rompuye má Itálie na to své problémy překonat a může značnou měrou přispět také k vyřešení krize v eurozóně.

Vědunka Lunardi, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme