Severní a Jižní Korea zasednou k jednacímu stolu
Na Korejském poloostrově klesá napětí. Pchjongjang a Soul se dnes dohodli na předběžných rozhovorech o vojenských otázkách. Zástupci obou zemí by se měli setkat 8. února, poprvé od loňského září. Měli by připravit program dalších schůzek na vyšší, možná ministerské úrovni.
Zástupci Severní a Jižní Koreje by měli za týden ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mluvit o dvou loňských ožehavých záležitostech: o listopadovém severokorejském útoku na jihokorejský ostrov Jonpchjong a březnovém potopení jihokorejské vojenské lodi.
Při útoku na ostrov zahynuli čtyři Jihokorejci. Pchjongjang tvrdí, že ostřelování ostrova vyprovokoval Soul svými manévry. Březnové potopení vojenské lodi, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků, způsobilo podle Soulu severokorejské torpédo. Pchjongjang to popírá.
Jihokorejský prezident I Mjong-bak teď v televizním rozhovoru dokonce nevyloučil případný summit Severní a Jižní Koreje na nejvyšší úrovni.
Jižní Korea vystupovala v poslední době velmi tvrdě vůči režimu svého severního souseda, snaha o svolání schůzky obou stran svědčí podle pozorovatelů o mírném oteplení vztahů. „Po útocích na Jižní Koreu musel prezident používat tvrdší hesla,“ vysvětlil koreanista Petr Bláha. „Ukazuje se, že na Pchjongjang platí tvrdá síla. Pchjongjang opakovaně vyzýval k jednání poté, co Jižní Korea provedla vojenské manévry ve Žlutém moři v reakci na útoky,“ připomněl Bláha.
Od rozhovorů ale Bláha příliš neočekává. „Výsledkem bude signál světu, že dochází k fázi, kdy se situace uklidňuje,“ myslí si. Obě země jsou teď formálně ve válce.
Jižní Korea i Západ požadují odtajnění severokorejského jaderného programu
Západ kromě snah o urovnání přes půl století trvajícího konfliktu sleduje na Korejském poloostrově ještě jednu citlivou věc, a to severokorejský jaderný program. Experti OSN si myslí, že Severní Korea tají nejméně jedno jaderné zařízení na obohacování uranu. Mělo to nově uniknout z dosud nezveřejněné zprávy, kterou se teď zabývá Rada bezpečnosti.
„Je to podstatná informace, ale není to žádná novinka,“ říká Bláha. Připomněl, že už v 90. letech republikáni a tajné služby USA upozorňovali, že některé vojenské programy Koreje nejsou „košer“. Korea tím měla porušovat dohodu o nešíření jaderných zbraní a klamat tak světové společenství.
„Rada bezpečnosti by měla Severní Koreu donutit, klíčovým hráčem bude opět Čína, aby umožnila inspektorům prohlédnout všechna jaderná zařízení,“ domnívá se Bláha. „Pokud tak Severní Korea neučiní, je rada povinna zasáhnout včetně zpřísnění sankcí vůči této zemi,“ dodává.