Slovenské referendum provázejí obavy o účast voličů

Více než čtyři miliony slovenských voličů mají v pátek a v sobotu příležitost vyjádřit se, zda si přejí spojit osud své země s budoucností Evropské unie. Pozornost vzbudila televize Markíza, která v hlavním zpravodajství uvedla, že účast voličů na referendu je alarmující - pouhých 13 procent. Tyto odhady ale nikdo nepotvrdil. Právě kvůli obavám z nízké účasti je výsledek referenda nejistý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci hlasují v referendu

Slováci hlasují v referendu | Foto: René Miko

Klíčová otázka slovenského referenda není, zda většina hlasujících řekne unii své "ano", ale jestli přijde k urnám dost voličů. Nikdo totiž nepochybuje, že se Slováci vysloví pro vstup země do EU, ale platnost výsledku závisí na nadpoloviční účasti ze všech oprávněných voličů. Na této podmínce ztroskotaly všechny čtyři předchozí plebiscity v dějinách slovenské samostatnosti.

Podle průzkumů nebyla ochotna jít k urnám více než polovina voličů, což by znamenalo neplatné referendum. Nervozitu neskrýval ani jeho garant, vicepremiér pro integraci Pál Csálki. "Situace je nadále otevřená, osud naší země je teď skutečně v rukách občanů Slovenské republiky," apeloval.

Šéfové politických stran se v pátek po uzavření volebních místností setkali v parlamentu, aby zhodnotili dosavadní průběh hlasování. Účastníci schůzky nechtěli o odhadech hovořit, protože by tím porušili volební moratorium. Shodně tvrdili, že se sešli, aby připomenuli občanům svoji jednotu a hlavně to, že účast voličů je pro budoucnost země životně důležitá.

První hodiny referenda ale zdá se černé scénáře rozptylují. Uspokojivý počet voličů se k urnám dostavil především v Bratislavě. V některých městech a obcích museli lidé dokonce čekat ve frontách než ostatní odhlasují. Nesplnily se zatím ani pesimistické úvahy o tom, že starší občany členství v Evropské unii příliš nezajímá. Mezi těmi, kteří využili svého práva jako první, byli ponejvíce právě slovenští důchodci.

Všech 5100 volebních místností se na Slovensku otevřelo úderem 14. hodiny. Dočasně se uzavřely po 22:00 hodině. Hlasování pokračuje v sobotu od sedmi hodin ráno do 14:00, kdy definitivně skončí. Očekává se, že oficiální výsledky zveřejní ústřední referendová komise v neděli ráno.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme