Slovensko: Maďaři zatím zůstávají ve vládě

Strana maďarské koalice podmínila setrvání ve vládě Mikuláše Dzurindy schválením zákonů týkajících se reformy veřejné správy. Požaduje přijetí kompetenčního zákona a zákona o majetku obcí a vyšších územních celků. Tyto podmínky by měl splnit parlament do 30. září. Podle předsedy SMK Bély Bugára není cesta zpět a vše teď závisí na politické vůli koaličních partnerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf SNK Béla Bugár prohlásil, že velmi důsledně zvažovali dopad, který by opuštění kabinetu mělo na politický vývoj v zemi. Vzali prý v úvahu i negativní reakce zahraničních představitelů, kteří naznačovali i možné ohrožení integračních sankcí Slovenska směrem k NATO a Evropské unii. SNK podle Bugára nabízí partnerům poslední šanci na uskutečnění reformy. Podmínky se podle nich netýkají jen menšiny, ale všech občanů, navíc jsou srozumitelné i pro zahraničí. Bugár odmítl úvahy, že jde opět o politickou hru. Prohlásil, že pokud do 30. září partneři podmínky nesplní, nebude už SNK zkoumat proč to neudělali, ale kabinet s definitivní platností opustí.

Premiér Mikuláš Dzurinda považuje požadavky Maďarů nejen za splnitelné, ale i za příznivé a povzbuzující východisko k obnovení politické stability na Slovensku. Jeho optimismus ale ostatní partneři nesdílejí. Křesťanští demokraté označili kladení podmínek za vydírání. Stejný názor má také Strana občanského porozumění. O tom, že byl pád vlády pouze o několik týdnů odložen, jsou přesvědčeni také někteří představitelé HZDS. Olga Keltošová například řekla, že Maďaři mohou cokoliv, záleží na levicových partnerech zda jim vyhoví. SDL ale zatím mlčí, chce na kritiku reagovat až po důkladném prostudování usnesení SNK. K rozhodnutí maďarské koalice se odmítl vyjádřit prezident Rudolf Schuster s tím, že problém musí vyřešit pouze vláda.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme