Španělsko se zatím zdráhá otevřít pracovní trh pro Poláky

O přípravě unijního rozpočtu a otevření španělského trhu práce pro Poláky jednal ve Varšavě španělský premiér José Luis Zapatero. Obě země mají rozdílné pohledy na řadu unijních i zahraničně politických problémů. Ve Varšavě ale dosáhli určitého kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Belka přivítal J. Zapatera | Zdroj: ČTK

Španělsko se bojí, že mu chudé Polsko ukousne z krajíce evropských dotací. Vstupem nových zemí se totiž zvednul práh pro poskytnutí peněz z fondů solidarity - některé španělské regiony se dostaly nad průměr EU a nebudou už moci čerpat z unijních prostředků. Španělsko proto usiluje, aby budoucí rozpočet Unie byl co nejvyšší, což by mu kompenzovalo ztráty, zatímco Polsko chce ty nejnižší možné odvody do unijní pokladny.

V takových věcech musíme vždy dosáhnout kompromisu, tzv. takového rozpočtu, kdy každý o trochu ustoupí, řekl polský premiér Marek Belka. S premiérem Zapaterem jednal také o otevření španělského trhu práce pro Poláky. Madrid se zatím zdráhá, ale premiéři se dohodli, že první jednání expertů začnou už na počátku března.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme