Terezínský vrah je mrtev

Říkali mu "Schöne Tony" - "Krásný Tony", v době, kdy byl dozorcem v Terezíně, kde byl považován za jednoho z nejbrutálnějších esesáků s cynickým úsměvem. Nyní je mrtev. Na dotaz českých novinářů to potvrdilo bavorské ministerstvo spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anton Malloth | Foto: ČTK

Malloth zemřel ve věku 90 let v domově pro přestárlé a nemocné, ale bavorská justice nepovažovala za nutné o tom tehdy informovat veřejnost. Příslušník SS a dozorce koncentračního tábora v Terezíně byl za vraždu vězně v Malé pevnosti a za pokus o vraždu další odsouzen loni na doživotí. "Jeho hlavní vinou byla lhostejnost", prohlásil soudce ve zdůvodnění rozsudku. Malloth byl už tehdy vážně nemocný a se soudem komunikoval jen prostřednictvím obhájce.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Malloth mrtev

Německá justice začala s vyšetřováním případu Malloth před šestatřiceti lety. Prokuratura ho dvakrát zastavila pro rozpornost důkazů.

Anton Malloth byl loni přivezen do soudní síně na invalidním vozíku. Rozsudek přijal se strnulým obličejem. Zločiny bývalého dozorce však byly natolik závažné, že byl i přes pokročilý věk a špatný zdravotní stav odsouzen.

Mnoho svědků Mallothových zločinů už dnes nežije. Ti, kteří zůstali, jako pan Miloslav Moulis, vzpomínají, že v Terezíně byl jedním z nejobávanějších a nejkrutějších dozorců. Dokonce podle jeho slov patřil k takzvanému mordkomandu, které popravovalo odsouzené vězně.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Moulis o Mallothovi

Milan Kopp, Zita Senková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme