Tisk: Clark zamíchal americkým plánem v Iráku
Zahraniční tisk dnes komentuje frustraci Slováků z nižší životní úrovně, všímá si toho, že americkým plánem na rekonstrukci Iráku pořádně zamíchal bývalý generál a demokratický kandidát na prezidenta Wesley Clark, i faktu, že Francie zahájila novou etapu využití jaderné energie. Noviny píší také o neobvyklé propagaci mladých ruských komunistů.
Buďme jako na Západě! Toto heslo se stalo neoficiálním poselstvím sametové revoluce v Československu, píše dnešní Sme. Většina řadových účastníků demonstrací v roce 1989 viděla hlavní smysl revoluce v tom, dosáhnout životní úrovně jako na Západě. A jak to vypadá dnes?
Měřeno podle HDP, Slovensko má asi o polovinu horší životní úroveň, než členské státy Evropské Unie. To znamená, že lépe než Slovensko je na tom asi patnáct procent obyvatel Země. Bulhaři, Kirgizové či Ukrajinci se nás tak oprávněně ptají: co víc ještě chcete? Píše deník.
Přirozeností každého člověka je chtít víc. Slováci si ale svou frustraci z nižší životní úrovně hýčkají už od poloviny devatenáctého století. Jedním z důvodů bude asi to, že se vždy považovali za členy onoho elitního evropského klubu.
Ještě dnes žije pod Tatrami hodně lidí, kteří si pamatují, že byli kdysi na stejné úrovni jako třeba Rakousko. Na naší generaci teď je, píše se v listu, abychom náskok Západu snížili. Až budeme dosahovat sedmdesáti procent domácího produktu Rakouska, zmizí snad konečně i naše frustrace, dodává slovenský Sme.
Americkým plánem na rekonstrukci Iráku pořádně zamíchal bývalý generál a demokratický kandidát na prezidenta Wesley Clark, píše deník Boston Globe. Začala tak první předvolební bitva. Ve svém projevu na univerzitě kritizoval Clark americkou administrativu za postup v irácké krizi.
Bushova vláda nejprve sama zaútočila na Irák, pak se pustila do jeho vedení a nakonec volá do světa: jste buď s námi nebo proti nám. A to bylo velice hloupé, tvrdí Clark.
Podle generálova plánu by místodržitelskou funkci v Iráku měl převzít civilní diplomat některého ze spojenců. Nově vytvořené irácké jednotky by měly hlídat hranice. Hledání zbraní hromadného ničení by připadlo mezinárodním inspektorům. Agentům Spojených Států by se tak uvolnily ruce a mohli by se soustředit pouze na boj s iráckými odbojáři. Veškeré vojenské akce by pak Američané prováděli společně se Severoatlantickou aliancí.
Wesley Clark zároveň kritizoval republikánskou vládu za malou snahu o vymýcení nemocí a etnických konfliktů v Iráku. Bývalý generál ale rozhodně odmítl, aby USA Irák opustily. Odejít z Iráku by znamenalo jedině porážku nebo útěk, tlumočí jeho názor deník Boston Globe.
Francie zahájila novou etapu využití jaderné energie. Připravuje reaktor třetí generace. Tento krok komentují francouzské listy, ze kterých cituje zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.
Neobvyklou propagaci zvolili mladí ruští komunisté. Informuje o tom moskevský deník Moscow Times. Členové ruské komunistické strany se rozhodli zviditelnit právě včera, při premiéře třetího dílu filmu Matrix.
Vypustili několik horkovzdušných balónů s portréty vůdců strany. Tři desítky komunistů se pak sešly před budovou kina, kde se konala premiéra a strnule předváděli postoje filmových hrdinů. Jejich cílem bylo ukázat, že komunisté nejsou jen důchodci a že jejich strana může být docela v pohodě, jak sdělili veřejnosti.
Ruské policii se ale jejich chování v pohodě rozhodně nezdálo. V domnění, že jde o nepovolenou demonostraci, celou akci rozehnala. Je zvláštní, že celá akce proběhla zrovna při premiéře typicky amerického filmu Matrix, neodpustil si špičku deník Moscow Times.