Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Trump chce zlepšit přístup USA k mědi či niklu. Podepsal výnos na podporu hlubokomořské těžby

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Trumpův nový výnos nařizuje urychlení vydávání povolení k těžbě (ilustrační foto) | Foto: Nathan Howard | Zdroj: Reuters

Cílem výnosu, který prezident podle Reuters podepsal v soukromí, je nastartovat těžbu nejen v amerických, ale také mezinárodních vodách, a vyvážit tak mimo jiné rozsáhlou kontrolu Číny nad odvětvím kritických nerostů.

‚Trhy Donaldu Trumpovi nevěří.‘ Dolar mírně posílil, analytici očekávají další šoky

Číst článek

„Spojené státy mají zásadní národně bezpečnostní a ekonomický zájem na udržení vedoucího postavení v oblasti vědy a technologií pro hluboké moře a nerostných zdrojů na mořském dně,“ uvedl Trump ve svém výnosu.

Odhaduje se, že v některých částech Tichého oceánu i jinde se nachází velké množství takzvaných polymetalických konkrecí, což jsou malé kusy hornin ve tvaru brambor plné kovů klíčových pro výrobu elektromobilů a elektroniky obecně, píše Reuters.

Jen ve vodách Spojených států se podle odhadů nachází více než miliarda tun těchto malých útvarů, obsahujících mangan, nikl, měď, kobalt a další důležité kovy, řekl Reuters nejmenovaný představitel Trumpovy administrativy. Jejich vytěžení by mohlo během deseti let navýšit americký HDP o 300 miliard dolarů a vytvořit 100 000 pracovních míst, dodal.

Trumpův nový výnos administrativě nařizuje, aby urychlila vydávání povolení k těžbě podle zákona o hlubokomořských nerostných zdrojích z roku 1980 a aby zahájila proces vydávání povolení k těžbě podél vnějšího kontinentálního šelfu USA. Nařizuje také urychlené přezkoumání povolení k těžbě na mořském dně „v oblastech mimo národní jurisdikci“. To podle Reuters velmi pravděpodobně vyvolá spory s mezinárodním společenstvím.

Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA) – zřízený Úmluvou OSN o mořském právu, kterou Spojené státy neratifikovaly – už několik let připravuje normy pro hlubinnou těžbu v mezinárodních vodách, dosud je však neformalizoval kvůli rozporům ohledně přijatelných úrovní prachu, hluku a dalších faktorů spojených s touto ekologicky spornou průmyslovou činností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme