‚Tu ledvinu jsem chtěla, možná jsem sobecká.‘ Orgány od chudých Keňanů kupovali Němci i Izraelci
Mezinárodní síť obchodující s lidskými orgány bez skrupulí vykořisťuje lidi. V Keni se výměnou za peníze organizuje „dobrovolné dárcovství orgánů“ a profitují z toho lidé z průmyslových zemí, kteří orgány potřebují. Tématu se věnuje německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.
Amon Kipruto Mely si myslel, že prodejem vlastní ledviny může začít lepší život. Po pandemii nemoci covid-19 se pro dvaadvacetiletého muže, který žije v malé vesnici v Keni, vše ztížilo.
Musel bojovat o živobytí a přecházet z práce do práce. Jednoho dne mu kamarád řekl o rychlém a snadném způsobu, jak si vydělat 6 tisíc dolarů, v přepočtu asi 130 tisíc korun.
„Řekl mi, že prodej ledviny by byl dobrý obchod,“ vzpomíná Amon. Vše ale vedlo do sítě vykořisťování, zoufalství a lítosti.
Tento příběh je součástí zprávy, která je výsledkem měsíční spolupráce německých médií Der Spiegel, ZDF a Deutsche Welle. Novináři prozkoumali cesty prodejců orgánů i kupujících, analyzovali dokumenty, mluvili se zdravotníky a odhalili, jak mezinárodní síť vykořisťovala mladé lidi, kteří potřebovali peníze, stejně jako starší osoby, které zoufale doufaly v život zachraňující orgán.
‚Biopiráti‘ chtěli z Keni propašovat stovky vzácných mravenců. Cena za zrnojeda dosahuje 5000 korun
Číst článek
Amona novinářům představil zprostředkovatel, který zařídil jeho převoz do nemocnice Mediheal v západokeňském městě Eldoret. Tam ho prý přijali indičtí lékaři, kteří mu poskytli dokumenty v angličtině. Té ovšem muž nerozumí.
Tvrdí, že nedostal informace o žádných rizicích a po operaci obdržel jen čtyři tisíce dolarů namísto slíbených šesti tisíc. Za peníze si koupil telefon a auto, které se mu ale brzy pokazilo.
Pokazil se také Amonův zdravotní stav. Často se mu točila hlava a cítil slabost. Nakonec omdlel. O tom, že Amon daroval ledvinu, se jeho matka dozvěděla až po následné hospitalizaci syna. Zdá se, že příběh tohoto mladíka je pouze jedním z mnoha, upozorňuje Deutsche Welle.
Šedá zóna
Willis Okumu zkoumá organizovaný zločin na Institutu bezpečnostních studií v Nairobi. V rámci svého vyšetřování mluvil s několika mladými muži, kteří prodali své ledviny ve městě Oyugis. Odborník podotýká, že v těchto případech se s jistotou jedná o organizovaný zločin.
Europol při akci proti dark webu zatkl 288 lidí. Kriminalisté jim v devíti zemích zabavili 850 kilo drog
Číst článek
Okumu odhaduje, že jen ve jmenovaném městě mohlo ledviny prodat až sto mužů. U mnoha z nich se následně objevily deprese a traumata. Okumova práce na téma obchodu s orgány byla v lednu publikována v rámci projektu Enact, který zaštiťuje Interpol.
„Existuje legální šedá zóna, kterou tato organizovaná skupina využívá,“ pokračuje Okumu.
„Žádný zákon lidem v darování ledviny za úplatu nebrání a nemůžete za to být stíháni,“ říká s odvoláním na vyjádření Mezinárodní jednotky pro organizovaný zločin keňské policie. Keňské právo bez pochyby povoluje darování orgánů příbuzným a z altruistických důvodů, doplňuje Deutsche Welle.
Podepisují, co jim předloží
Bývalý dlouholetý zaměstnanec nemocnice Mediheal novinářům řekl, že obchod s transplantacemi začal před mnoha lety. Zpočátku byli dárci Keňané a příjemci orgánů Somálci. Od roku 2022 se ale klientela příjemců rozšířila o Izraelce a později také o Němce.
Dárci pro tyto movité klienty mají pocházet ze zemí, jako jsou Ázerbájdžán, Kazachstán nebo Pákistán.
Pětiletá Nela má novou ledvinu od své maminky. Transplantaci v Motole podstoupilo více než 350 dětí
Číst článek
Podle zdroje žurnalistů byli dárci požádáni, aby podepsali dokumenty, podle kterých byli s příjemci v příbuzenském vztahu. S transplantací souhlasili, aniž by dostali informace o rizicích. Někteří z dárců prý nebyli vhodní ani z hlediska věku.
„Kvůli jazykové bariéře jen podepisují, co se jim předloží,“ uvádí zdroj.
Od doby, kdy se klientela příjemců orgánů změnila, obchod jen vzkvétá. Příjemci zaplatí za ledvinu až 200 tisíc dolarů. Tuto částku potvrdilo několik lidí, jejichž jména novináři znají.
‚Možná jsem sobecká‘
Za nábor dárců a získávání příjemců měla být zodpovědná společnost MedLead. Ta na svých webových stránkách píše, že darování ledviny zajistí během jednoho měsíce. Vše je prý legální a proces splňuje zákon o dárcovství orgánů.
Na stránkách je také video s Němkou, která 40 let trpí onemocněním ledvin a zoufale hledá náhradu. Čekací listina je ale v Německu dlouhá. Na transplantaci čeká více než 10 tisíc lidí.
‚Jsem superžena.‘ Pacientka z Alabamy žije rekordní dva měsíce s prasečí ledvinou
Číst článek
Zmíněná žena se podle zjištění novinářů setkala se svým dárcem jen krátce a měl jím být čtyřiadvacetiletý Ázerbájdžánec. Ve smlouvě bylo uvedeno, že dárce koná z altruistických důvodů a nedostane zaplaceno. Žena ale tvrdí, že společnosti MedLead zaplatila něco mezi 100 a 200 tisíci dolary.
„Možná jsem sobecká, ale chtěla jsem tu ledvinu proto, že smlouva vypadala dobře. Je mi však jasné, že operace není tak čistá, jak vypadá,“ řekla žena médiím. Podle německé legislativy nelze za příjem orgánu platit. Porušení se trestá až pěti lety vězení.
Za společností MedLead stojí Izraelec Robert Shpolanksi, kterého soud v Tel Avivu v roce 2016 obvinil z nezákonného organizování transplantací ledvin na Srí Lance, v Turecku, na Filipínách a v Thajsku. Novináři se setkali také se zahraničními pacienty, kteří na operaci čekají, a mají k dispozici jejich výpovědi.
Role keňského prezidenta
Lékař Jonathan Wala v Nairobi ošetřil několik osob, které se potýkaly s pooperačními komplikacemi. Říká, že má zprávy o izraelských pacientech, kteří se po operacích vracejí s těžkými infekcemi a někdy dokonce nefunkčními darovanými ledvinami.
Nemocnici Mediheal vyšetřovalo v roce 2023 také keňské ministerstvo zdravotnictví. Zjistilo celou řadu závažných pochybení, včetně nepříbuzenských vztahů mezi příjemci a dárci ledvin. Výsledky vyšetřování však úřady nikdy nezveřejnily.
Celosvětově výjimečný zákrok. Lékaři v Motole potřetí transplantovali plíce jedné pacientce
Číst článek
Zakladatelem a předsedou společnosti Mediheal Group je Ind Swarup Mishra, který byl členem indického parlamentu a údajně má dobré vztahy s keňským prezidentem Williamem Rutem.
Navzdory obviněním z obchodování s orgány Ruto v listopadu jmenoval Mishra předsedou státního keňského vakcínového institutu BioVax. V této funkci může Mishra zastupovat Keňu jako kontaktní osoba pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a setkávat se se zahraničními státníky.
Amon a jemu podobní mezitím bojují o přežití pouze s jednou ledvinou. Jejich zdravotní stav je špatný a naděje zmařené. „Kdybych mohl vrátit čas, nikdy bych svou ledvinu nedaroval. Nenávidím se za to,“ cituje muže německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.
Poslechněte si všechna témata Světa ve 20 minutách výše.