Ulice Kyjeva zaplnily statisíce lidí. Volají po rezignaci prezidenta Janukovyče

Davy lidí v kyjevských ulicích požadují odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče a jeho vlády. Demonstraci svolala opozice, která požaduje sblížení Ukrajiny s Evropskou unií. Organizátoři protest nazvali Pochod milionů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti zaplnili hlavní město.jpeg

Demonstranti zaplnili hlavní město.jpeg | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na náměstí Nezávislosti a v jeho okolí se podle odhadů agentur shromáždilo asi pět set tisíc demonstrantů. Opozice ale tvrdí, že jich je až milion.

Aktuálně mají dva požadavky – potrestání viníků policejního zásahu z minulého víkendu a propuštění asi dvanácti zadržených aktivistů.

V centru Kyjeva demonstranti strhli sochu bolševického vůdce Lenina. Když se lidé doslechli, že někdo sochu strhl, začali se u ní scházet davy.

Myslí si, že socha nemá v Kyjevě co dělat, protože Vladimír Iljič Lenin na Ukrajině nikdy nebyl. Na místě hoří svíčky a vlaje tam ukrajinská a evropská vlajka.

Od aktu se distancovala nejsilnější opoziční strana Vlast Julije Tymošenkové. Vydala sice prohlášení, že souhlasí s odstraněním sochy, ale nemá s ním prý nic společného.

Opozice postavila před úřadem vlády z kmenů, kusů mříží a laviček asi dvoumetrovou barikádu a začíná tam vznikat i stanové městečko.

Demonstranti se připravují na dlouhé obléhání, dorazí i polní kuchyně. Na místě je posílená policejní ochrana, jsou tam příslušníci zásahových jednotek Berkut.

Podobná barikáda, kterou navíc obehnali ostnatým drátem, vyrostla i před budovou ministerstva vnitra. Opozice se chystá postupně blokovat každou státní instituci, a domoci se tak splnění požadavků.

Podle bezpečnosti jde o převrat

Opozice podle jednoho z mluvčích dala vládě ultimátum 48 hodin na to, aby rezignovala. Zatím ale není jasné, jestli je to společný názor celé ukrajinské opozice.

Podle agentury AP ukrajinská bezpečnostní služba podezřívá některé opoziční předáky z pokusu chopit se moci. Opozice následně varovala před vyhlášením výjimečného stavu.

Ukrajinské úřady v souvislosti s protesty varují před provokacemi demonstrantů. K ničemu takovému zatím ale nedošlo.

Premiér demonstrantům slíbil výměnu ministrů. Otázkou zůstává, jestli to opozici bude stačit. Ukrajinskou krizi chce pomoci vyřešit i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, která do Kyjeva přijede v nejbližších dnech.

Demonstranti zničili sochu Vladimira Iljiče Lenina v centru Kyjeva | Foto: Martin Dorazín

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso telefonicky vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby respektoval práva demonstrujících odpůrců jeho vlády. Opětovně varoval před případnou snahou vyřešit politickou krizi za použití síly.

Barroso zároveň zopakoval, že unie je s Ukrajinou ochotná podepsat dalekosáhlou obchodní a politickou dohodu, pokud Kyjev splní všechny dohodnuté podmínky. Janukovyčovo odmítnutí dohodu podepsat minulý měsíc spustilo současné masové protesty v zemi.

Asociační dohodu s Evropskou unií by Ukrajina mohla podepsat v České republice, řekl prezident Miloš Zeman Radiožurnálu v Hovorech z Lán.

„Můj názor je, že je potřeba dále jednat a já jsem nabídl Prahu a květen příštího roku, kdy bude páté výročí východního partnerství, k tomu, aby jednání probíhala dál a aby bylo možné asociační dohodu úspěšně uzavřít,“ nechal se slyšet Zeman.

Martin Dorazín, Ondřej Houska, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme