Unikli Husajnovi lidé díky francouzským pasům?

Americké tajné služby a Pentagon netají zklamání nad dosavadním výsledkem pátrání po představitelích Husajnova režimu. Z 55 hledaných prominentů se zatím podařilo dopadnout jen 19. Za neúspěchem prý může stát i fakt, že Iráčané dostali možnost utéct přes Sýrii do Evropy. Velkou pozornost věnuje Bushova administrativa také informaci zpravodajských služeb, že Paříž pomohla prominentním Iráčanům k získání francouzských pasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn na videozáznamu | Zdroj: ČTK

Americké tajné služby zintenzívnily pátrání po iráckých prominentech v západní Evropě poté, co získaly informaci, že Husajnovi lidé mohli z Iráku utéct s pomocí francouzských pasů. Deník Washington Times s odvoláním na zpravodajské zdroje napsal, že francouzská vláda poskytla iráckým představitelům v Sýrii koncem března a začátkem dubna neznámý počet cestovních dokladů.

Mnozí američtí činitelé včetně šéfa diplomacie Colina Powella reagovali na článek prohlášením, že tuto informaci nemohou potvrdit. Možná aféra s pasy se ale bude vyšetřovat; podle mluvčího Bílého domu bude muset Francie celou záležitost vysvětlit.

Marika Táborská, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme