USA dnes očekávají dosažení magické hranice 300 milionů obyvatel

Americký statistický úřad na základě dlouhodobých údajů spočítal, že by to mohlo být před 14 hodinou našeho času. Američtí demografové uvádějí, že se 300 miliontým Američanem může stát nejspíše novorozené dítě z jihu nebo jihozápadu, kde je porodnost nejvyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po newyorském Times Square se stále valí davy chodců | Foto: Milan Kopp

Nejvitálnější je zejména populace latinskoamerického původu. Ta tvoří i většinu z 12,5 milionu ilegálních přistěhovalců, kteří většinou ve Spojených státech pracují načerno. Každé dítě, které se tam narodí, se podle zákona může stát americkým občanem.

S napětím se očekává, které dítě určí statistický úřad jako třistamiliontým Američanem. "Může to být ilegální přistěhovalec, Mexičan, Hispánec z jihu, ale je stále menší pravděpodobnost, že to bude běloch. Tahle skupina obyvatel se tady stává menší a menší," řekl Českému rozhlasu odborník z Bostonu Mike Charles.

Zanedlouho se totiž ve Spojených státech bude rodit víc dětí jiné barvy pleti než bělošské. Už teď tady skoro polovinu dětí mladších pěti let tvoří jiné národnosti. Nejrychleji tady roste populace Hispánců, kterých je už ve Spojených státech skoro 43 miliónů a v počtu už dávno předstihli Afroameričany.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme