V Čeljabinsku likvidují spoušť po průletu meteoritu, zraněných už je 1200
Ruská čeljabinská oblast se zotavuje z dopadu meteoritu. Průlet vesmírného tělesa vyvolal tlakovou vlnu, která rozbíjela okna a způsobila škody na stovkách budov. Lékaři v Čeljabinsku a jeho okolí ošetřili už 1200 zraněných.
„Viděli jsme bílou jasnou záři, samozřejmě jsme byli zvědaví, o co jde. Když ji dostihnul i zvuk exploze, začalo to být trochu děsivé,“ popisuje Českému rozhlasu své nedávné zážitky Andrej Vinogradov, který se podílí na úklidu místní univerzity.
Celkem se na odstraňování stop po průletu bolidu v Čeljabinsku podílí asi devět tisíc lidí, dobrovolníci i profesionálové.
Jak z Čeljabinsku hlásila zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu, tamní obyvatelé vesměs mluví o obrovském štěstí, že úlomky meteoritu nedopadly na město ani na žádný z průmyslových podniků v okolí.
„Nikdo jsme nevěděli, co se děje. Moje děti začaly prakticky ihned hledat na internetu všechny informace, tam už jsme se dozvěděli, že například co se radioaktivního záření týče, všechno by mělo být v pořádku,“ doplňuje Andrej Vinogradov, čtyřicátník z Čeljabinska, a vrací se ke své práci.
Čeljabinsk je městem metalurgie a velkých závodů, jen sto kilometrů od něj je zařízení na zpracování jaderného odpadu. Žádný z úlomků meteoritu neskončil ani v průmyslové zóně, ani v obydlených čtvrtích.
Tlakovou vlnu nevydržela pouze zeď čeljabinské zinkovny. I tak ale ruské úřady sečetly škody na víc než miliardu rubů, tedy asi 700 milionů korun.
Hlavní prioritou je teď opravit rozbitá okna, v oblasti totiž panují dvacetistupňové mrazy. Podle úřadů tlaková vlna rozbila tolik oken, že by pokryla plochu 200 tisíc metrů čtverečních.
Průlet vesmírného tělesa také na čas ochromil tamní kulturní a společenský život, protože kvůli vybitým oknům zůstanou zavřená divadla nebo zimní stadion.
Pátrání po vesmírných úlomcích je zatím neúspěšné
Experti z Ruska i zahraničí se mezitím snaží najít odpověď na otázku, o jaké těleso vlastně šlo. Podle odborníků z Ruské akademie věd se desetitunový bolid rozpadl na menší části zhruba 30 až 50 kilometrů nad zemí.
Americký úřad pro letectví a vesmír uvedl, že výbuch měl sílu od 300 do 500 kilotun, což je asi dvacetkrát víc než jaderná bomba svržená na Hirošimu.
Záchranáři zatím neuspěli v pátrání po úlomcích – na dně jezera Čebarkul asi 70 kilometrů od města se nakonec i přes objev šestimetrového kráteru žádné fragmenty nenašly. Mnozí věří, že experti v úsilí uspějí, i když ho možná budou muset odsunout až na jaro, až roztaje sníh a led.