V Haifě mnoho mrtvých, Izraelci údajně pronikli k Arafatovi

Ani rozsáhlá bezpečnostní opatření nezabránila dalším sebevražedným atentátům v Izraeli. Nálož vybuchla v centru izraelského pobřežního města Haifa a zabila nejméně 15 lidí, desítky dalších zranila. Speciální jednotky izraelské armády ráno údajně pronikly do bezprostřední blízkosti úřadovny palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu. Izrael tyto zprávy popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo J. Arafata v Ramalláhu | Foto: ČTK/AP

K útoku se přihlásilo Hnutí islámského odporu Hamas, podle něhož útok provedl člen jeho ozbrojeného křídla Kásam. Jde tak o další z dlouhé série sebevražedných atentátů vedených palestinskými radikály.

Atentátník odpálil výbušninu, kterou měl u sebe, v kavárně Maxim nedaleko benzinové pumpy. K velkému množství obětí přispěly oslavy židovského svátku Pesah, který řada Izraelců oslavuje v restauracích. Podle očitých svědků arabský majitel kavárny vyvázl jako zázrakem bez zranění.

Krátce poté se mohutná exploze ozvala znovu. Tentokrát v židovské osadě Efrat na západním břehu Jordánu. Atentát zranil čtyři osoby. Jde už o čtvrtý sebevražedný útok militantních Palestinců v uplynulých třech dnech.

V sobotu večer udeřil palestinský sebevrah v kavárně ve středu Tel Avivu. Atentátník zahynul, mezi návštěvníky podniku je jeden mrtvý a tři desítky zraněných. K útoku se přihlásily takzvané Brigády mučedníků Al-Aksá hnutí Fatah.

V Ramalláhu na západním břehu Jordánu se zrak pozorovatelů upírá na sídlo palestinského předáka Arafata. To už třetí den obléhá izraelská armáda. Zatímco Palestinci uvádějí, že izraelští vojáci pronikli přímo do Arafatovy úřadovny, izraelská strana to popírá. Přímo v objektu však podle obou zdrojů došlo k přestřelce, když Izraelci narazili na členy Arafatovy ochranky.

Zprávu přinesla ráno katarská televize Al-Džazíra. Poradce Jásira Arafata Nabíl abú Rudajná k tomu pro televizi přímo z Arafatovy blízkosti telefonicky řekl: "Izraelští vojáci se snaží útočit na západní křídlo budovy guvernéra, aby se dostali ke kanceláři prezidenta Arafata. Mezi ochránci Arafata máme mnoho raněných. Vyzývám Spojené státy k zásahu, protože Izrael si hraje s ohněm."

Oblast palestinského správního střediska Ramalláhu vyhlásila izraelská armáda za uzavřenou vojenskou zónu. Rozhodla se také vykázat z místa všechny novináře.

Informace o tom, že se chystá útok na kancelář prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu, Izrael dementoval. Arafat je ve své kanceláři bez elektřiny, vody a spojení. Zbytek budovy palestinského ústředí obsadili izraelští vojáci, kteří Arafatovu ochranku vyzvali ke kapitulaci.

Své prohlášení pro televizi Al-Džazíra pronesl Arafat při svíčkách. "Apeluji na celý svět, aby zastavil násilí proti našemu lidu. Válka se denodenně stupňuje, ve dne v noci. Zastavte toto zabíjení," vyzval. Asi pět desítek mírových aktivistů převážně z Francie navštívilo Arafata přímo v jeho úřadovně. Většina z nich se v budově rozhodla zůstat a dobrovolně se tak stát živými štíty.

Podle izraelských bezpečnostních zdrojů citovaných izraelským rozhlasem, vojáci vůbec nevstoupili do budovy, kde se Arafat nachází, ani dnes, ani včera. Přiznaly ale, že na objekt stříleli, údajně v reakci na střelbu Arafatových ochránců.

Izrael se podle premiéra Ariela Šarona ocitl v otevřené válce. Židovský stát proto tvrdě udeří proti palestinským radkálům. V přímém televizním projevu k národu Šaron zároveň obvinil Jásira Arafata, že řídí a koordinuje teroristické útoky proti Izraeli. Dosavadní reakce Šarona poukazuje na to, že poslední rezoluce OSN nic nezmění na tvrdé politice proti palestinské autonomní vládě.

Palestinský předák Jásir Arafat by mohl podle amerického prezidenta George Bushe udělat v boji proti terorismu na Blízkém východě mnohem více než dosud. Musí dát jasně najevo, že palestinská samospráva teroristy nepodporuje. Šéf Bílého domu zároveň vyzval židovský stát, aby hledal cestu k míru, přestože plně chápe jeho potřebu se bránit. Jak také zopakoval, izraelská vláda ho ujistila, že Jásir Arafat zůstane nedotčen.

Zvláštní americký vyjednávač Anthony Zinni zůstává v oblasti a bude pokračovat ve snaze zprostředkovat příměří a obnovit mírový proces.

Michal Kotyk, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme