V Íránu se očekává druhé kolo prezidentských voleb

V Íránu skončily prezidentské volby. Hlasování provázela neočekávaně vysoká účast, podle íránského ministerstva vnitra přišlo k urnám nejméně 55 procent oprávněných voličů. Volby se musely třikrát prodlužovat, protože se u volebních místností tvořily fronty. Očekává se, že o nové hlavě státu se rozhodne až v druhém kole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta íránských voličů

fronta íránských voličů | Zdroj: ČTK

Namísto v sedm hodin místního času se volební místnosti uzavřely půl hodiny před půlnocí. Ministerstvo vnitra dobu hlasování opakovaně prodloužilo, aby mohli odvolit všichni, kdo stáli před místnostmi v dlouhých frontách.

První výsledky volby nové hlavy země se čekají nad ránem, oficiální pak v sobotu večer. Odborníci na volby v Íránu zatím předpokládají, že žádný ze sedmi kandidátů na druhý nejvyšší post v zemi nezíská více než padesát procent hlasů voličů. Jen to by mu umožnilo zvítězit už v prvním kole.

Souboj mezi favorizovaným exprezidentem Rafsandžáním a dalšími šesti kandidáty bude zřejmě těsný, soudí odborníci. Překvapit mohou konzervativní bývalý šéf policie Muhammad Qalibáf, nebo proreformní univerzitní profesor Mustafá Moin, který se oblíbený zejména mezi mladými.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme