V Kosovu roste napětí. KFOR chce zlikvidovat srbské barikády

Napětí v severním Kosovu by se dalo krájet. Mezinárodní síly KFOR plánují dnes odstranit barikády na silnicích v severním Kosovu, které tam postavili místní Srbové, protože nesouhlasí s obsazením hraničních přechodů kosovsko-albánskými celníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zablokovaný je také hraniční přechod Jarinje | Foto: Martin Dorazín

Kosovští Srbové protestují proti vyslání kosovských celníků na dva hraniční přechody do Srbska už od léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Kosovu sleduje Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Mezinárodní instituce v Kosovu upozorňují na to, že blokády znemožňují pozemní zásobování základen KFOR, blokují přístup k hraničním přechodům do Srbska a omezují svobodu pohybu občanů.

Dnes vyprší ultimátum na odstranění barikád, které dal kosovským Srbům velitel sil KFOR Erhard Drews. Srbové ale blokády nezrušili. Naopak, chtějí prý dnes vytvořit živé štíty a zabránit tak buldozerům KFOR v přístupu k barikádám.

Objevily se i zprávy o tom, že školy hodlají vyslat na barikády své žáky. Ředitelé ale tyto zprávy odmítají jako poplašné, někteří dali třídám volno, aby se děti cestou do školy nedostaly do nebezpečné situace.

V obci Zubin Potok chtějí vesničané protestovat mírovým způsobem - vezmou si z domů židle a budou vsedě blokovat silnici, která vede k jednomu ze dvou sporných hraničních přechodů.

Mezinárodní instituce vyzvaly Srbsko, aby kosovským Srbům domluvilo, jinak může zapomenout na evropskou integraci.

Bělehrad očekává, že v prosinci získá statut kandidáta Evropské unie. Srbsko ale žádá, aby se vyřešilo postavení srbské menšiny v Kosovu.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme